Maersk Oil åbner for salg af prestigeprojekt i Angola
Olieselskabet Maersk Oil genererer ikke længere penge i samme takt som hidtil til A. P. Møller-Mærsk.
Stærkt faldende oliepriser og skuffelser med at finde ny olie får selskabet til at sadle om, og det store projekt i Angola, Chissonga, er kommet i klemme, fordi det kræver solide oliepriser for at realisere.
Det skriver dagbladet Børsen.
Prestigeprojektet er nu på vippen, på grund af de faldende oliepriser, og det kan ende med at blive solgt, udmelder Maersk Oils topchef, Jacob Thomasen. Han vil samtidig ikke udelukke, at midlerne fra et salg vil gå til opkøb.
- Chissonga er et stort projekt. Vælger vi at droppe dette, frigør vi en hel masse investeringskroner, vi kan bruge et andet sted. På lang sigt skal vi erstatte vores produktion. Ser vi muligheder, der passer godt til vores kompetencer, så kigger vi på det, udtaler Jacob Thomasen, administrerende direktør i Maersk Oil, til dagbladet Børsen.
Udmeldingen er en del af et større strategiskifte i Maersk Oil, mener analytiker Stig Frederiksen fra Nordea. Maersk Oil vil fremover fokusere meget mere konkret på sine kernekompetencer, hvilket især vil sige olieboringer i Nordsøen. Det vil kræve et lavere investeringsniveau inden for efterforskning.
Ritzau Finans