Legos vokseværk bliver ikke sat på vågeblus
De farverige Lego-klodser er mere populære end nogensinde, og topdirektør Jørgen Vig Knudstorp drømmer om nye markeder.
I en verden fyldt med iPads, apps og interaktivt tidsfordriv har den ydmyge legoklods ikke blot overlevet. Den trives i bedste velgående og sælger overalt i verden.
Fra sit hovedsæde i Billund har Lego de senere år slået sin egen omsætningsrekord gang på gang og er godt på vej til at overhale giganten Mattel som verdens største legetøjsfabrikant, og i sidste uge åbnede Lego et nyt kontor i London.
Her fik den britiske avis The Telegraph en snak med Legos adm. direktør, Jørgen Vig Knudstorp, der blev hentet ind som topchef i 2003, da Lego var på randen af konkurs.
Som den første topchef uden Kristiansen-blod i årene har han formået at genrejse Lego og sat gang i en heftig ekspansionsplan, der har medført åbninger af nye kontorer i bl.a. Malaysia og Tyrkiet.
Salget af Lego-klodser i Kina buldrer derudaf, og som middelklassen vokser i flere lande verden over, har Jørgen Vig Knudstorp en mission om at gøre Lego til det foretrukne legetøj blandt børn, siger han til The Telegraph.
»Jo mere velstillet et land er, desto større fokus er der på leg, læring og kreativitet. Derfor vil villigheden til at bruge penge på Lego også vokse. De seneste 40 år er prisen på Lego forblevet uændret, om end den er steget nominelt, og sådan skal det forblive.«
Lego anslår, at hver person i verden i gennemsnit ejer 94 legoklodser, og som tiden er gået, er den ikoniske klods også blevet yderst populær blandt voksne. Ifølge Jørgen Vig Knudstorp skyldes det, at Lego er mere end et stykke legetøj.
»Det er et kreativt udtryk. Med Lego kan du bygge de mest fantastiske ting – ting, du ikke troede muligt. Og folk overrasker os fortsat med deres kreationer, hvilket er utroligt, når man tænker på, at Lego-klodsen har været på markedet i mere end 50 år,« siger direktøren.
I år har Lego fortsat sin turbovækst godt hjulpet på vej af den yderst succesrige Lego-film, som de amerikanske biografgængere faldt på halen over, men filmproduktion bliver ikke en integreret del af selskabets strategi, understreger Jørgen Vig Knudstorp.
»Hvis folk ønsker at lave temaparker, computerspil eller skrive bøger om Lego, er det fedt, men vi vil fokusere på at bringe Lego ud til flere og flere børn verden over,« siger han.
Tidligere på året præsenterede Lego sit bedste halvårsregnskab nogensinde med en omsætning på 11,5 mia. kr. og et nettoresultat på 2,71 mia. kr.