IATA hæver profitprognosen for luftfartssektoren
Den internationale lufttransportorganisation (IATA) hæver forventningerne til flyselskabernes indtjening i år til 19,9 mia. dollar fra 18 mia. dollar i den tidligere prognose, og oven i hatten ventes yderligere 25 pct. i 2015, hvor indtjeningen vil blive drevet af økonomisk vækst og billigt brændstof.
Det skriver Bloomberg News.
For 2015 ventes indtjeningen for de globale luftfartsselskaber at blive på 25 mia. dollar, og det skal sammenlignes med sidste års indtjening på 10,6 mia. dollar. For 2015 venter IATA, at indtjeningen for de europæiske luftfartsselskaber vil stige til 4 mia. dollar fra 2,7 mia. dollar i år, mens fremgangen for de nordamerikanske vil blive på 1,3 mia. dollar til 13,2 mia. dollar. De asiatiske luftfartsselskabet ventes at øge indtjeningen med 1,5 mia. dollar til 5 mia. dollar.
- Sektorudsigterne er i bedring, siger chefen for IATA Tony Tyler, som også vurderer, at den globale økonomi fortsætter med at genvinde styrke og faldet i oliepriserne bør styrke opsvinget til næste år.
Aktiefokus