Erhverv

Droneregler kan spænde ben for Google og Amazon

En ny bekendtgørelse fra den amerikanske luftfartsmyndighed gør pakkelevering med droner til en begrænset forretning.

Artiklens øverste billede
Droneteknologien er nået ganske langt, men det har vist sig svært at udforme regler for brugen.

Fremtiden er måske ikke helt så nær, som man går og forestiller sig.

For selvom op til flere virksomheder såsom Amazon og Google samt verdens største supermarked, Wal-Mart, i en periode har flirtet med tanken om at kunne bringe pakker ud til kunderne med droner, kan der være et stykke vej igen, før julegaver og madvarer flyves direkte hjem på græsplænen.

De amerikanske luftfartmyndigheder (FAA) har for nylig offentliggjort et nyt sæt regler for brug af kommercielle droner, som bl.a. foreskriver, at hver drone skal styres af en certificeret pilot, og at piloten skal have udsyn til dronen under hele flyvningen.

Det skriver den britiske avis The Guardian.

Bekendtgørelsen forbyder ikke pakkelevering med droner, men regelsættet er næppe, hvad virksomhederne havde drømt om.

Dronerne må bl.a. ikke flyve hen over personer, der ikke har noget med leveringen at gøre, og den maksimale vægt på dronen og dens bagage er 25 kg. Dertil kommer, at dronerne kun må flyve i dagslys og højest i 122 meters højde.

I bekendtgørelsen fra FAA fremgår det da også, at Google og Amazon har stillet sig tvivlende over for flere af de nye regler. Begge selskaber har allerede udviklet prototyper af droner med det formål at revolutionere pakkeleveringen og overflødiggøre brugen af almindelig post.

Den amerikanske regering siger imidlertid, at den mangler data om sikkerheden af flyvende droner, som flyver uden for pilotens synsfelt.

Reglerne giver dog mulighed for brug af droner til mange andre oplagte gøremål. FAA mener bl.a., at dronerne kan bruges til inspektion af afgrøder, luftfotos og redningsaktioner.

Amazon offentliggjorde i fjor en video af sin pakkedrone Prime Air. Man kan se prototypen i videoen herunder.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.