Nu får Nissan også selvkørende biler
I første omgang vil systemet være tilpasset til kørsel på motorvej.

Når den japanske bilproducent Nissan i slutningen af august sender den nye Serena-model på markedet, tager Nissan også hul på en fremtid med selvkørende biler.
I en pressemeddelelse fortæller Nissan, at systemet i første omgang er udviklet til motorvejskørsel, hvor bilen vil tilpasse sig trafikken og blive midt i vognbanen.
Nissan kalder sit system for ProPilot, og det skal gøre det mere afslappende for føreren af køre i tæt trafik på motorvejen og pendle over længere afstande.
I de kommende år vil systemet blive udbygget, så det også kan håndtere vognbaneskifte, bykørsel og vejkryds. Vognbaneskifte skulle efter planen være klar i 2018, mens muligheden for at håndtere bykørsel og vejkryds skulle følge i 2020.
Nissans autopilot kan i første omgang styre speeder, bremse og styretøj ud fra informationer, der hentes fra et kamera. Kameraets og dets software genkender forankørende biler og afmærkninger af vognbanen. Derfor vil systemet være i stand til at holde bilen midt i vognbanen og en fast afstand ti den forankørende bil.
Når systemet bremser og stopper bilen, skal føreren selv genaktivere systemet for at kunne køre videre. Når bilen holder stille, bliver den nemlig holdende, selv om føreren ikke har foden på bremsepedalen. Føreren aktiverer systemet ved at trykke på en kontakt eller ved at træde på speederen.
Nissan har store ambitioner med systemet og målet er, at de selvkørende biler med tiden helt kan forhindre dødsulykker.
Den japanske bilproducent oplyser, at man i 2017 vil udbrede systemet til flere europæiske modeller. Det gælder bl.a. SUV'en Qashqai, der er blevet en særdeles populær bil i Danmark.
Senere skal ProPilot-systemet udbredes til USA og Kina.