Her er de 15 vigtigste nyheder tirsdag morgen
Få et hurtigt overblik over nattens og morgenens vigtigste nyheder.
Dreng skudt efter økseangreb i Tyskland. En række passagerer er blevet såret, efter at en 17-årig dreng med afghanske rødder angreb dem med en økse på et tog i den sydtyske delstat Bayern. Drengen er blevet dræbt af politiet. (JP)
Erdogan: Befolkningen kræver kupmagere dræbt. Den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdogan, siger i et interview med CNN, at den tyrkiske befolkning ønsker de ansvarlige for kupforsøget i landet dræbt. Erdogan tilføjer, at han er klar til at underskrive en lovændring, hvis der er flertal i parlamentet for at indføre dødsstraf efter kupforsøget.
Nordkorea affyrer igen ballistiske missiler. Nordkorea har tirsdag morgen lokal tid affyret tre ballistiske missiler i retning af Det Japanske Hav. Det oplyser militæret i Sydkorea. (Yonhap)
Hellerup Finans sår tvivl om sin egen overlevelsesevne. Ledelsen og revisor tænder flere advarselslamper i ny version af Hellerup Finans' regnskab. Det er udtryk for en virksomhed i dyb krise, fastslår en revisionsekspert.
38 er tiltalt for drab efter fabrikskollaps i Bangladesh. Tre år efter den værste arbejdsulykke i Bangladeshs historie er 38 personer officielt blevet tiltalt for drab. Det har en domstol besluttet, skriver en række medier.
Trump-modstandere udløste kaos på republikansk konvent. Det republikanske konvent, der mandag aften dansk tid blev indledt i Cleveland, begyndte med kaoslignende scener. En stor gruppe modstandere af Donald Trump havde anmodet om at lade salen stemme om en regelændring inden den formelle udnævnelse af partiets præsidentkandidat. Men da anmodningen blev afvist, blev flere hundrede anti-Trump-delegerede rasende. (CNN)
Donald Trump vil også gøre USA sikker igen. Lov og orden rykkede op på toppen af dagsordenen for det republikanske konvent i Cleveland.
Storbritannien er på vej ud af EU, men det er vigtigt at sikre sig, at der også i fremtiden er gode muligheder for mere samarbejde mellem EU og briterne. Det var budskabet fra den nyudnævnte britiske udenrigsminister, Boris Johnson, efter at han mandag havde haft sin debut på et ti timer langt EU-møde i Bruxelles. (BBC News)
»Som CEO er det mit sidste job, så gider jeg ikke mere«. Med skiftet fra Norden til BW Group er Carsten Mortensens rejsetid steget til nye højder, så han nu er blevet nærmest religiøs om sin planlægning.
Rederiboss: Skatten er en hæmsko. Shippingerhvervet har gode vilkår i Danmark, men det kræver en skatteændring, hvis et rederi som BW skulle slå sig helt ned i Danmark.
Novo følger tyrkisk kaos meget nøje. Medicinalselskabet Novo Nordisk kan komme i klemme, hvis den politiske uro i Tyrkiet ikke aftager. Markedet er nemlig allerede stort, og det bliver kun endnu større i fremtiden.
Dansk Velux-søster vil investere 375 mio. i ny fabrik i Litauen. Dovista, der er et datterselskab i giganten VKR Holding, vil investere stort i en ny fabrik i Litauen.
Wada kræver Rusland udelukket fra al sport. Rusland skal udelukkes fra alle internationale sportsbegivenheder, indtil en gennemgribende kulturændring i holdningen til doping er gennemført. Sådan lyder kravet fra Det Internationale Antidopingagentur (Wada) efter offentliggørelsen af McLaren-rapporten, der konkluderer, at den russiske stat har været dybt involveret i et omfattende dopingprogram. (The Telegraph)
På trods af brexit: Storbank investerer milliarder i City. Brexit stopper ikke Wells Fargo. Den amerikanske storbank vil investere milliarder i et nyt hovedkvarter i London. (Bloomberg)
Warren Buffett investerer milliarder i »forsikringsjuvel«. Der er noget med forsikringsselskaber og Warren Buffett. Den 85-årige investorguru ejer store bidder af den amerikanske forsikringsbranche og har kastet sin kapitaltunge kærlighed på ansvarsforsikring til læger. Hans selskab Berkshire Hathaway har netop købt virksomheden Medical Liability Mutual Insurance Coorporation (MLMIC) for 1,8 mia. dollars svarende til intet mindre end 12 mia. kr. (Bloomberg)
Har du fået overblikket? Du kan også få de vigtigste nyheder direkte i mailboksen eksklusivt udvalgt af vore redaktører ved at tilmelde dig vores morgenbriefing.