Erhverv

Pensionskasser klar til at investere i vand og varme

Tophistorie fra EnergiWatch distribueret af Ritzau.

Artiklens øverste billede
En større skatteregning end forudset har ramt landets vandselskaber. Den ser ud til at gå videre til virksomheder og forbrugere.

Med en hemmelig rapport fra McKinsey, der lover milliardgevinster ved en privatisering af varme- og vand-sektoren, har regeringen erklæret sig åben for en kraftig ændring af forsyningsområdet - og allerede er interessen fra de mulige investorer stærkt til stede. Det skriver EnergiWatch

Hvis planerne bliver ført ud i livet, kan vand-forsyning og fjernvarme blive en oplagt investeringsmulighed for institutionelle investorer, som stadig leder efter langsigtede, lovende investeringsområder. Det fremgår at en rundspørge, EnergiWatch har foretaget tirsdag formiddag.

"Der er et stort potentiale for eksport af danske løsninger inden for affaldshåndtering, fjernvarme og vand. Der er gode muligheder for på disse områder at genbruge erfaringerne fra havvindmølleparker og biomassekraftværker, hvor kombinationen af dansk teknologi og dansk pensionskapital har været meget effektiv," siger adm. direktør Torben Möger Pedersen, PensionDanmark.

Adm. direktør i PKA, Peter Damgaard Jensen, siger til EnergiWatch, at mulighederne for at investere i den danske vand- og varme-sektor ville være "meget interessant" for selskabet.

"Hvis der i en eller anden udstrækning blev åbnet for investeringer i sektøren ville vi se på det positivt. På baggrund af den succes, Dong Energy har haft internationalt, er der måske tilsvarende muligheder på vand- og varme-området," vurderer PKA-direktøren over for EnergiWatch.

Investeringsdirektør Henrik Nøhr Poulsen i PFA Pension er også umiddelbart positiv:

"Under de rigtige omstændigheder kunne det godt være noget, vi ville være interesserede i at investere i. Det kræver naturligvis, at der er den rigtige sammenhæng mellem afkast og risiko, og vi ville have brug for at gøre det med en partner eller i et konsortium, da vi ikke selv kan står for driften af f.eks. et vandværk. Men det er en type investering, vi kender fra andre lande, så det er ikke helt fremmed for os," siger han i en mail til EnergiWatch.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.