Erhverv

Legoland-ejer voldsomt kritiseret efter blodig ulykke

Merlin Entertainments, der ejer Legoland, punger millioner ud og får kritik efter en voldsom ulykke i 2015.

Artiklens øverste billede
Merlin Entertainment, der ejer Alton Towers og Legoland-parkerne, er endt med at få en bøde på fem millioner pund, 43 millioner kroner. Foto: AP/Joe Giddens

Det sidste kapitel i en sag om en voldsom ulykke i forlystelsesparken Alton Towers er afsluttet i Storbritannien.

Merlin Entertainment, der ejer Alton Towers og Legoland-parkerne, er endt med at få en bøde på fem millioner pund, 43 millioner kroner.

Samtidig får selskabet voldsom kritik af dommeren.

- Dette her var en unødvendig ulykke og en ulykke, der kunne være undgået. De skadede var heldige ikke at være blevet dræbt eller have forblødt, sagde dommer Michael Chambers ifølge The Guardian i forbindelse med dommen.

Ulykken skete i juni 2015 på rutsjebanen Smiler i Alton Towers. To besøgende måtte få amputeret deres ben som følge af ulykken, mens yderligere tre kom alvorligt til skade.

Merlin Entertainments sikkerhedsprocedurer var ifølge dommeren så dårlige, at de tilskadekomne ikke bare hang i luften uden hjælp i over en time, men samtidigt ikke kunne reddes ud af rutsjebanen i fire timer.

Ulykken blev ifølge dommen udløst af, at en tom vogn satte sig fast på rutsjebanen.

De ansatte troede, at alarmen det udløste var falsk, og de sendte en fyldt vogn afsted. Den kolliderede med den tomme vogn.

Mens det var en menneskelig fejl, så var sikkerhedsprocedurerne ekstremt mangelfulde.

Merling Entertainment administrerende direktør, Nick Varney, sagde ifølge The Guardian efter dommen:

- Merlin Entertainment er ikke et følelsesløst selskab, men består af folk, der går ekstremt meget op i deres arbejde.

- Derfor er det en langt større straf for os, at vi har svigtet vores besøgende. Det vil ingen af os glemme nogensinde.

Merlin Entertainment ejer en stribe forlystelsesparker, der i blandt Legoland-parkerne. Lego-familien ejer 30 procent af Merlin Entertainment gennem holdingselskabet Kirkbi A/S.

- Det er en utroligt tragisk ulykke. Og det berører os alle sammen dybt. Jeg sidder i bestyrelsen i Merlin Entertainment, og jeg kan love, at det bliver taget meget alvorligt, sagde administrerende direktør for Kirkbi A/S, Søren Thorup Sørensen, til Ritzau tidligere på året.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.