Erhverv

Jysk tøjmilliardær er snart Skotlands største jordbesidder

Anders Holch Povlsen ejer nu 11 ejendomme og store jordarealer i Skotland efter endnu to opkøb.

Artiklens øverste billede
Anders Holch Povlsen fortsætter sine opkøb af jord og ejendomme i Skotland. Foto: Bestseller.

Tøjmilliardæren Anders Holch Povlsen fortsætter de massive opkøb af jord og godser i Skotland. Ejeren af modekoncernen Bestseller har netop købt to større godser for en samlet pris på ca. 70 mio. kr.

Med købet ejer Anders Holch Povlsen mere end 800 kvadratkilometer jord i Skotland, og han er dermed tæt på at blive den største jordbesidder i landet. Det skriver The Press and Journal, og den skotske avis tilføjer, at den danske milliardær nu ejer mere jord end den britiske Dronning Elizabeth.

Kun Hertugen af Buccleuch ejer mere jord i Skotland, og han har ifølge britiske medier oplyst, at han vil reducere sine besiddelser.

Anders Holch Povlsen, 44 år, ejer med de seneste opkøb i alt 11 godser og ejendomme i landet, der er kendt for sin smukke natur og gode forhold for jagt og vildtpleje.

Det er blot 10 år siden, danskeren begyndte at købe jord og ejendomme, så han er i løbet af kort tid blevet en dominerende jordejer i Skotland.

Ifølge Thomas MacDonell, direktør for Conservation for Wildland i Skotland, har Anders Holch Povlsen en stor passion for det vilde landskab, hvor han ynder at vandre og gå på jagt.

The Press and Journal skriver, at Anders Holch Povlsen besøger Skotland mindst hver sjette uge.

Ejeren af Bestseller ejer også store jordarealer i Karpater bjergene i Rumænien, hvor han har etableret et vildtreservat.

Anders Holch Povlsen har ifølge en opgørelse fra Berlingske en formue på 39 mia. kr.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.