• For abonnenter
Erhverv

Vestager: 2016 var et mørkt år, der splitter os

Indsigt: Opbakningen til brexit og Trump kalder på en fornyet debat om, hvordan Europa kommer mere ind i de enkelte lande, lyder det fra EU-kommissær Margrethe Vestager, der betegner 2016 som »et mørkt år« og klandrer politikere – inklusive sig selv – for borgernes negative syn på Europa og EU.

Artiklens øverste billede
Der er brug for en ny fortælling om det europæiske fællesskab, hvis borgerne i EU skal bakke konceptet op, lyder advarslen fra den danske kommissær oven på et år, hvor især brexit og valget af Trump viser tendenser, der peger mod større splittelser. Foto: Niels Hougaard

Det er kort før midnat den 23. juni. En længe ventet valgmåling, den første efter valgstederne lukkede, viser en sejr på 52-48 til dem, der vil have Storbritannien til at blive i EU. EU-modstanderen og leder af UKIP Nigel Farage, giver op, og i et af Londons undergrundstog bliver den karismatiske borgmester Boris Johnson fotograferet med

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.