Finans

Nordeas børshul blev lukket i 2015 efter frygt for misbrug

Artiklens øverste billede
Foto: AP Photo/Jessica Gow

En lovændring i 2015 har sat en stopper for det hul i børsreglerne, som Nordea brugte til at tilbyde kunder hjælp til at omgå de såkaldte flagningsregler.

Det skriver Børsen.

Brugen af derivater til at omgå flagningsreglerne for storaktionærer, som Nordea tilbød sine kunder det i slutningen af 00'erne, er ikke længere lovligt. Før 2015 var det ikke nødvendigt at oplyse markedet om et køb af mere end 5 pct. i et selskab, hvis der var tale om instrumenter, som fulgte aktiekursen. Af frygt for Nordeas misbrug af reglen skal ejerskabet af et derivat i dag, ifølge Finanstilsynet, medtælles ved opgørelsen af positionen.

En præsentation fra Equity Finance-afdelingen i Nordea fra 2007 viste ifølge Børsen, at der blev tilbudt løsninger, som kunne hjælpe kunder, der ønskede at overtage et børsnoteret selskab.

- Opfattelsen var, at det var lovligt, men alle var fuldt bevidste om, at det var i strid med ånden i børsreglerne, lød det i sidste uge fra en kilde med kendskab til Equity Finance-afdelingen, ifølge Børsen.

Danske Bank og Jyske Bank afviser, at der på noget tidspunkt er blevet tilbudt den type løsninger hos dem. Nordea ønskede i sidste uge ikke at kommentere på løsningerne, da banken ikke kunne få udleveret præsentationen, men understreger over for avisen, at banken ikke tilbyder produkterne i dag.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.