Finans

Danske Bank står over for erstatningskrav på 1 mia. euro

Artiklens øverste billede
Gennem advokatfirmaet DRRT planlægger op mod 70 investorer et samlet erstatningskrav på 1 mia. euro. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

En gruppe af institutionelle investorer er tæt på at indgive stævning mod skandaleramte Danske Bank over tab i forbindelse med påstået hvidvaskning af penge, der involverer banken. Det skriver The Telegraph.

Op mod 70 investorer med et samlet erstatningskrav på 1 mia. euro planlægger at indgive en klage over Danske Bank i næste måned gennem advokatfirmaet DRRT, som i øjeblikket også er involveret i retssagen mod Volkswagen omkring selskabets skandale om udledning af emissioner.

- Vi har undersøgt Danske Bank-sagen og forberedt den i næsten et helt år nu. Vi har et betalt sagsanlæg klar, som vil starte mod banken i marts 2019, siger Alexander Reus, der er partner hos DRRT, til The Telegraph.

Alexander Reus vil ikke kommentere på de specifikke klienter, men han udtaler, at investorerne inkluderer globale erhvervsledere fra blandt andet forsikrings- og pensionssektoren.

Ifølge The Telegraph er der også en gruppe af danske advokatfirmaer, som i øjeblikket overvejer at anlægge sag mod Danske Bank i årets første kvartal.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.