Finans

Spar Nord sætter rekord - bundlinjen runder 1 mia. kr.

Den nordjyske bank er kommet igennem 2019 med fremgang over næsten hele linjen, og det har resulteret i det bedste resultat i bankens historie.

Adm. direktør i Spar Nord Lasse Nyby
Foto: René Schütze

Det er blevet skrevet historie i Nordjylland i dag. Efter fremgang over stort set hele linjen har Spar Nord nemlig løftet sløret for et resultat efter skat på mere end 1 mia. kr. Det er ikke kun det bedste resultat i bankens historie. Det er også første gang, at banken har rundet milepælen på 1 mia. kr. på bundlinjen.

»En af de væsentlige forklaringer på den positive udvikling er, at vi i 2019 er fortsat med at vinde markedsandele, idet vores bank- og leasingudlån er vokset med 9 procent, mens vores realkreditformidling er vokset med hele 10 procent i årets løb,« udtaler adm. direktør, Lasse Nyby, i forbindelse med regnskabet.

Derudover har Spar Nord også haft medvind fra den historisk store konverteringsbølge i 2019. I Spar Nord førte rentefaldet til, at der blev optaget eller konverteret 32.000 realkreditlån.

»Det samme rentefald, som udløste konverteringsbølgen, medførte også pæne kursreguleringer på vores obligationsbeholdning, ligesom det har styrket vores kunders tilbagebetalingsevne og dermed holdt nedskrivningerne helt i bund,« lyder det fra Lasse Nyby.

Bankens basisindtjening steg med 5 pct. til 3.338 mio. kr. Samme procentuelle stigning finder man på omkostningssiden, som endte på 2.014 mio. kr. Og som Lasse Nyby fremhæver, blev nedskrivningerne banket i bund. De endte på 22 mio. kr. mod 173 mio. kr. i 2018. Det svarer til et fald på 87 pct.

Det var med til at sende resultatet før skat op med 19 pct. til 1.302 mio. kr. Efter skat endte bundlinjen på 1.059 mio. kr., og det svarer til, at Spar Nord forrentede egenkapitalen med 11,7 pct. efter skat.

Selv om det faldende renteniveau har hjulpet banken, fremhæver Lasse Nyby de lave renter som en udfordring.

»Med de negative indlånsrenter over for virksomheder og formuende privatkunder kompenserer vi delvist for den ulempe, der i dag er forbundet med at have et samlet indlån i Spar Nord på 53 milliarder kroner. Men det ændrer ikke ved, at vi i 2020 må forvente at mærke noget mere til ulemperne ved de vedvarende negative markedsrenter. Og samtidig må vi forventeligt undvære de kortsigtede effekter af nye rentefald, som vi ellers nød godt af i 2019,« lyder det fra Lasse Nyby.

Det er én af årsagerne til, at Spar Nord har skruet ned for forventningerne til 2020. Her venter banken et resultat efter skat i intervallet 625-825 mio. kr., og dermed venter banken også en noget lavere egenkapitalforretning.

»Vores mål er nu at skabe en egenkapitalforrentning i niveauet 7-9 procent efter skat og dermed fortsat skabe resultater i den pæne ende blandt de danske banker,« siger Lasse Nyby. 

Spar Nord lægger op til, at banken udbetaler et udbytte på 3,50 kr. pr. aktie, hvilket svarer til en udlodningsprocent på 41.

(mio. kr.)20192018Udvikling i pct.
Nettorenteindtægter1.5731.5482
Nettogebyrindtægter1.2251.1279
Basisindtægter i alt3.3383.1905
Omkostninger2.0141.9245
Basisindtjening f. nedskriv.1.3241.2665
Nedskrivninger22173-87
Resultat før skat1.3021.09419
Resultat1.05992015
BRANCHENYT
Læs også