Aktier

Europa/aktier: Rødt over det hele efter skuffende nyt fra USA

Europas aktiemarkeder lider torsdag under skuffende meldinger fra USA og rammer det laveste niveau i to år.

Der bliver ikke bremset op for renteforhøjelserne fra USA's centralbank i nævneværdig grad næste år, fortalte centralbankchef Jerome Powell onsdag aften efter rentemøde i Federal Reserve.

Den nyhed er blevet taget dårligt op på verdens børser, da der dermed er mindre sandsynlighed for, at centralbanken bruger sine pengepolitiske muskler til at støtte op om den økonomiske vækst, som ser ud til at bremse en anelse op.

Ved 14-tiden ligger det brede Stoxx 600-indeks over europæiske aktier 1 pct. lavere til 338,21 - det laveste siden november 2016.

Der er fald i alle lande - dog klarer det britiske FTSE-indeks sig lidt bedre og dykker kun 0,2 pct. - trukket op af energi- og sundhedsaktierne på London-børsen.

Værre ser det ud i Frankrig og Spanien, hvor de ledende indeks falder med omkring 1,7 pct.

Blandt enkeltaktierne er danske GN Store Nord det dårligst præsterende selskab i Stoxx 600 med et fald på 5,9 pct. Aktien vender dermed rundt efter fire stigninger i træk i et ellers negativt marked.

Også franske Airbus er ramt og falder 5,5 pct., efter at avisen Le Monde har afsløret, at de amerikanske myndigheder undersøger anklager om, at flyproducenten har gjort brug af bestikkelse - hvilket kan føre til bøder i milliardklassen.

Nedturen fortsætter også i Deutsche Bank, der nu er faldet med 55 pct. i år og ligger i 7,114 euro. Torsdagens fald kommer efter nyheden om, at EU-Kommissionen undersøger den tyske storbank og tre branchekolleger for fusk med handel med obligationer.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.