Europa/aktier: Julesalget i Next gav aktien vinger
Julesalget gik forrygende for den britiske tøjkæde Next, og det sendte torsdag aktiekursen op med 4,1 pct. i et ellers negativt aktiemarked.
Mere konkret fortalte Next, at der havde været et stærkt salg i de tre uger op til jul, og at det kompenserede for en skuffende udvikling i november.
Og selv om Next justerede overskuddet i 2018/19 til 723 mio. pund fra før 727 mio. pund, hæftede investorerne sig ved salgsudviklingen. Nyheden trak andre britiske detailhandelsaktier med op, hvor Debenhams steg 9,5 pct.
Den mest stigende aktie i Stoxx 600-indekset torsdag var onlinemodehuset Zalando med et plus på 4,6 pct. efter at være blevet nævnt som et muligt opkøbsmål for den kinesiske gigant Alibaba, skriver Bloomberg News.
Samlet endte de ledende indeks på de europæiske børser torsdag med fald på op til 1,5 pct., hvor europæiske underleverandører til Apple faldt markant efter nedjusteringen fra den amerikanske iPhone-producent onsdag.
Chipproducenten AMS dykkede 23,6 pct., mens STMicroelectronics faldt 10,9 pct. Aktierne endte i bunden af Stoxx 600.
Apples nedjustering var begrundet af en skuffende afsætning på det kinesiske marked og færre opgraderinger til nye modeller af iPhone end ventet.
- Forvent en masse nedjusteringer fra Apple-leverandører de kommende dage. Det kommer til at blive brutalt, siger analytiker Neil Campling fra Mirabaud ifølge Bloomberg News.
Sektoren faldt med 4,2 pct. i et Stoxx 600, der faldt 0,9 pct.
/ritzau/FINANS