Aktier/åbning: Parken brager i vejret efter historie om muligt bud
Aktien i Parken Sport & Entertainmen tordner i vejret fra åbningen tirsdag, efter forlydender om at en gruppe udenlandske investorer har set sig lune på selskabet og i denne uge vil præsentere et købstilbud for selskabets bestyrelse.
Historien er bragt til torvs af mediet Inside Business, der refererer til en "lang række" unavngivne kilder med indsigt i planerne. Investorgruppen med den store amerikanske investeringsfond Fortress i ryggen har allerede været i dialog med LD, der er storaktionær i Parken.
Ifølge Inside Business ser LD positivt på investorernes plan om at betale 105-120 kr. per aktie i Parken. Buddet vil svare til en samlet pris på Parken på 1-1,2 mia. kr. svarende til en præmie på mellem 25-43 pct. i forhold til mandagens aktiekurs.
Tirsdag fra åbningen brager Parkens aktie i vejret med næsten 24,4 pct. til 102,50 kr.
Der er også positiv opmærksomhed om Bang & Olufsen, som tirsdag morgen har aflagt regnskab for andet kvartal og fortæller mere detaljeret om baggrunden for den nedjustering, som selskabet kom med 19. december.
Dengang blev aktien sendt ned med hele 34 pct., da forventningerne til omsætningsvæksten i 2018/19 blev nedjusteret til nul fra tidligere over 10 pct.
Resultaterne for andet kvartal er på linje med de foreløbige salgstal og oplysninger om overskudsgraden, som B&O annoncerede i forbindelse med nedjusteringen i 19. december.
B&O-aktien stiger tirsdag 4,4 pct. til 97,30 kr.
En mere behersket udvikling præger aktierne i C25, hvor 21 aktier er åbnet højere og fire med fald. Samlet ligger indekset 0,4 pct. højere i 1031,86 efter små ti minutters handel.
Markedet er i øjeblikket præget af optimisme om, at det kan lykkes for Kina og USA at nå til enighed om en handelsaftale, og optimismen har fået yderligere næring af positive kommentarer om emnet af den amerikanske handelsminister Wilbur Ross mandag.
Parterne forhandlede mandag, og drøftelserne fortsætter tirsdag.
- De positive signaler fra handelsforhandlingerne mellem USA og Kina giver en positiv stemning blandt aktieinvestorerne. De amerikanske aktier lukkede mandag for anden dag i træk med pæne stigninger. Og den positive stemning er fortsat i Fjernøsten her til morgen, skriver Nordea i en morgenkommentar.
Selskabsspecifikt er der også opmærksomhed om Matas, som er kommet med en handelsopdatering for tredje kvartal, der løber fra oktober til og med december, hvor det vigtige julesalg falder.
Det sammenlignelige salg viser en vækst på 0,5 pct., hvilket investorerne reagerer positivt på ved at handle aktien op med 3,3 pct. til 67,40 kr.
På analysefronten har NKT fået barberet kursmålet ned hos amerikanske Goldman Sachs til 107 kr. fra 120 kr., mens anbefalingen fastholdes på neutral. Kabelkoncernens aktie ligger uændret i 95,60 kr.
/ritzau/FINANS