Aktier/tendens: Pandora og Ørsted fortsat i fokus i positivt marked
Stigninger i Asien ventes tirsdag at skylle ind over de europæiske markeder og sørge for god stemning fra morgenstunden. Det viser udviklingen på futuresmarkedet da også. Den tyske Dax-futures stiger 0,8 pct. og amerikanske futures på de tre toneangivende indeks ligger 0,6-0,8 pct. højere.
I Kina har en reformkommission annonceret flere støttetiltag for at stimulere den økonomiske vækst. Meldingen kommer bare dagen efter, at kinesiske nøgletal skuffede og sendte markederne baglæns.
Fremgangen ventes, på trods af nedtællingen til den britiske brexitafstemning, der er planlagt til tirsdag aften. Markedet ser allerede ud til at have indstillet sig på et nederlag til premierminister Theresa Mays brexitaftale.
Pandora, der faldt 6 pct. mandag til 265,10 kr. kan fald videre tirsdag. Pandora har fået skåret sit kursmål med 95 kr. eller næsten 25 pct. fra 400 kr. til 305 kr. per aktie af investeringsbanken HSBC. Desuden er det kommet frem, at JPMorgan har skåret en halvtredser af sit kursmål, der nu er 450 kr. Mandag sænkede både Morgan Stanley og Carnegie deres kursmål for aktien.
Danske Bank udstedte i sidste uge obligationer for 3 mia. dollar og måtte betale en lidt højere rente end ventet som følge af hvidvasksagen. Ifølge Paul Smillie, kreditanalytiker hos ColumbiaThreadneedle i Singapore, er det meget vigtigt for banker som Danske Bank, der har betydelige udstedelsesbehov, at demonstrere markedsadgang og tidligt at gøre fremskridt i forhold til udstedelsesmålene for året. Det skyldes ikke mindst, at de europæiske banker i 2019 står foran at skulle rejse 115 mia. dollar i tilsvarende kapital, skriver Bloomberg News.
Danske Bank steg 0,5 pct. til 130 kr.
Ørsted får atter opmærksomhed, efter at der ikke længere er opbakning til et salg af Radius. Både Finans og Børsen er inde på, at der er mulighed for, at det københavnske elnet med 1 million kunder ender på Seas-NVE’s hænder.
Ørsted fald mandag 2,2 pct. til 435,40 kr.
Problematikken om amerikanske medicinalpriser kommer fra tid til anden op til overfladen og det er tilfældet tirsdag. Amerikanske kongrespolitikere vil gennemføre end tilbundsgående undersøgelse af lægemiddelindustriens prisfastsættelse på livsvigtig medikamenter.Det skriver AP.
Tiltaget kommer fra formanden for Oversight and Reform Committee, Elijah Cummings, der har sendt breve til 12 store medicinalselskaber, for at få detaljerede oplysninger og dokumenter om prissætningspraksis for mærkevarer til behandling af sygdomme som kræft, diabetes, nyresvigt og nervesmerter.
Novo Nordisk-aktien faldt mandag 3,5 pct. til 303,30 kr.
/ritzau/FINANS