Aktier

Tirsdagens aktier: Stærk trio tippede C25 til spinkelt plus

De danske aktier zigzaggede sig netop til et lille plus i tirsdagens handel efter mandagens tunge dyk på 1,6 pct. til C25-indekset.

Fra en klart positiv start blev noget af optimismen hurtigt pillet ud af markedet, men aktier som William Demant Holding, Ørsted og Novo Nordisk trak tilstrækkeligt i den rigtige retning til, at eliteindekset tirsdag sluttede 0,3 pct. højere i 1024,28.

Den positive energi faldt som en injektion fra Kina inden starten på handlen, idet en reformkommission skal stå for en række stimulerende tiltag for økonomien - blandt andet i form af skattelettelser.

I Storbritannien spøgte parlamentsafstemningen om premierminister Theresa Mays brexit-aftale, der endnu ikke var afsluttet ved markedets lukketid, og samtidig er der fortsat nervøsitet om de globale vækstudsigter.

Det var med til at holde begejstringen stangen.

- Vi startede ret pænt oppe i Europa med baggrund i meldinger fra Kina, hvor de gerne vil stimulere markedet med nogle skattelettelser. Vi faldt så lidt tilbage, efter at der kom nogle lidt svage væksttal fra Tyskland, siger Martin Munk, der er senioraktierådgiver hos Jyske Bank, til Ritzau Finans.

- Ellers står dagen i brexits tegn. Resultatet af afstemningen kan betyde, at vi kan få mere volatilitet ind, men indtil da er folk lidt afventende, fortsætter han.

COMEBACK TIL MEDICINALPAPIRER

Blandt enkeltaktierne var der fokus til blandt andet medicinalaktierne hos Lundbeck og Novo Nordisk.

De seneste dage har været præget af politisk snak i USA om medicinalpriser, hvor flere aktører ønsker en tilbundsgående undersøgelse af prisstrukturen.

Det har presset aktierne i sektoren fredag og særligt mandag, men tirsdag var der igen lidt comeback at spore.

Novo Nordisk, der mandag faldt med 3,5 pct., steg tirsdag 1,9 pct. til 308,95 kr., mens Lundbeck, som mandag bakkede 0,7 pct., steg 1 pct. til 294,20 kr.

Helt i toppen endte William Demant Holding, der uden selskabsspecifikke nyheder som forklaring steg med 3,4 pct. til 207,80 kr.

ANALYTIKERNYT HAVDE EFFEKT

Energiselskabet Ørsted byttede også mandagens røde klæder ud med grønne af slagsen. Spanske Banco Santander har indledt analysedækning af aktien med den positive anbefaling "køb" og et kursmål på 496 kr.

Ørsted steg med 1,8 pct. til 443,30 kr.

I den modsatte ende af skalaen faldt Mærsk-aktierne efter en sænket anbefaling fra Deutsche Bank, der har sænket til "hold" fra "køb".

Kursmålet er samtidig skruet ned til 9000 kr. fra 11.000 kr., og Mærsks B-aktie bakkede med 0,2 pct. til 8738 kr.

Pandora faldt med 2,9 pct. til 257,40 kr. med baggrund i en sænket anbefaling fra Danske Markets, der nu anbefaler "hold" mod tidligere "køb".

Kursmålet er samtidig blevet rundbarberet til 310 kr. fra 500 kr. Flere andre finanshuse har også været ude med sænkede kursmål for smykkeselskabet de seneste dage.

Nederst i C25-kransekagen var evigt volatile Ambu, der uden nyheder som baggrund faldt med 6,2 pct. til 144,50 kr., efter at aktien ellers startede dagen helt i toppen.

Blandt sidepapirerne faldt ALK-Abelló med 1,5 pct. til 1068 kr., selv om selskabet fremviste pæne resultater fra et børnestudie med selskabets ragweed-middel.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.