Aktier

Aktier i Asien: Markeder overvejende negative efter britisk nej

De asiatiske aktiemarkeder ligger blandede onsdag morgen, hvor de ledende indeks i Kina ligger til fald efter plusser tirsdag, hvor Beijing signalerede mere støttende tiltag for at stabilisere den langsommere voksende kinesiske økonomi.

Den magtfulde National Development and Reform Commission (NDRC) oplyste tirsdag, at Kina vil sigte mod at få en økonomisk "god start" i første kvartal.

Men onsdag morgen ligger de kinesiske og japanske markeder med fald og resten af regionen blandet, mens investorerne overvejer, hvad tirsdagens "nej" til den britiske premierminister Theresa Mays brexitaftale med EU i det britiske parlament.

Det kortsigtede fokus er nu, hvad der vil ske senere onsdag, hvor en debat forud for en mistillidsafstemning om Mays regering vil starte klokken 14 og vare frem til klokken 20 dansk tid.

- Afstemninger har en tendens til at forårsage udsalg på markeder, fordi det i sig selv er en usikker begivenhed. Men den britiske situation er mere kompleks end en normal afstemning, siger Stephanie Kelly, seniorpolitisk økonom i Aberdeen Standard Investments, til Reuters.

- Antallet af Theresa Mays nederlag og nu afstemningen om tilliden til hende og hendes regering er afgørende for markederne på kort sigt, siger hun.

Det toneangivende japanske indeks, Nikkei 225, er på vej mod et fald på 0,3 pct., mens Topix-indekset, også i Tokyo, ligger til et minus på 0,6 pct.

Det australske ASX-200-indeks stiger med 0,4 pct. I Taiwan er Taiex-indekset i minus med 0,3 pct., og det førende indeks i Sydkorea, Kospi, stiger 0,4 pct.

Shanghai Composite og CSI 300 oplever begge tilbagegang på 0,1 pct.

Hang Seng i Hongkong ligger til et minus på 0,3 pct.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.