Aktier

USA-tendens: Regnskaber stjæler fokus i ventet grøn start

De amerikanske aktier får umiddelbart en positiv begyndelse på mandagen i møde, hvis man skal tro handlen med futures omkring en time før handelsstart på Wall Street.

I Europa er udsvingene omkring udgangspunktet fra fredag ganske begrænsede i mandagens handel trods weekendens dramatiske kupforsøg i Tyrkiet, der har kostet op mod 300 menneskeliv. Heller ikke de amerikanske handleres synes synderligt påvirkede.

Futures indikerer stigninger på mellem 0,2 og 0,3 pct. fra start til de tre toneangivende indeks, S&P 500, Nasdaq og Dow Jones.

I USA handler meget lige nu om regnskabssæsonen for andet kvartal, der er godt i gang på den side af Atlanten. Mandagen har blandt andet budt på tal fra Bank of America og Hasbro, mens der også venter regnskaber fra Netflix og IBM efter børsens lukketid.

Storbanken Bank of America overgik - trods en stor tilbagegang - forventningerne til bundlinjen i april, maj og juni, hvor resultatet per aktie blev 0,36 dollar mod ventet 0,33 dollar blandt analytikerne ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News.

I andet kvartal sidste år blev resultatet 0,43 dollar per aktie.

Bankens indtægter faldt med 7,1 pct. til 20,6 mia. dollar i forhold til andet kvartal 2015. Her havde analytikerne ventet 20,4 mia. dollar, rapporterer Bloomberg News.

Bank of America-aktien stiger med 0,7 pct. til 13,76 dollar i formarkedet.

Legetøjsproducenten Hasbro havde også godt gang i forretningen i andet kvartal, der bød på vækst blandt andet som følge af stigende indtjening fra Disney-partnerskabet og efterspørgsel på produkter relateret til Star Wars-, Disney Princess og Frozen-produkter.

Omsætningen steg 10 pct. til 878,9 mio. dollar, mens bundlinjen voksede med 25 pct. til 52,1 mio. dollar - eller 0,41 dollar per aktie. Det var 3 cent mere per aktie, end analytikerne havde ventet ifølge Bloomberg News. Også toplinjen var højere end analytikerestimatet på 859,4 mio. dollar ifølge Bloomberg News.

Hasbro-aktien falder dog med 0,6 pct. til 85 dollar i formarkedet.

IBM og Netflix, der præsenterer deres regnskaber efter børsens lukketid, falder begge med 0,4 pct. i formarkedet til henholdsvis 159,12 dollar og 98 dollar.

Ritzau Finans

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.