USA- tendens: Marginale stigninger kan afhænge af vigtige jobtal
Med en underliggende positiv stemning ser de amerikanske aktiemarkeder ud til at ville åbne i med små plusser på ugens sidste handelsdag, hvor meget af udviklingen imidlertid kan komme til at afhænge af fredagens imødesete jobrapport.
Inden fredagens markedsåbning på Wall Street peger futures for de tre ledende aktieindeks - S&P 500, Dow Jones og Nasdaq - mod stigninger i omegnen af 0,2 pct.
Det følger efter en torsdag, hvor S&P 500-indekset lukkede marginalt højere i 2164,25, mens de tunge aktier i Dow Jones faldt lige så marginalt i 18.352,05. Nasdaq-papirerne sluttede torsdagen med en stigning på godt 0,1 pct. til 5166,25.
Fredag vil investorerne sidde klar til at reagere på den amerikanske arbejdsmarkedsrapport for sidste måned, der offentliggøres klokken 14.30.
Ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News ventes 180.000 at være kommet i arbejde i juli, mens der ventes lønstigninger på 0,2 pct. på månedsbasis og 2,6 pct. på årsbasis. Arbejdsløsheden ventes samtidig at falde 0,1 pct.point til 4,8 pct.
- Vi er i øjeblikket inde i en periode med usikkerhed, og faktum er, at investorerne ikke ved, hvor de skal lægge deres penge, vurderer John Plassard, der er aktiehandler i Mirabaud Securities, over for Bloomberg News.
- Hvis tallene viser sig at være gode, vil markedet tro, at den amerikanske centralbank kan finde på at hæve renten en eller to gange i løbet af i år - eller i hvert fald som minimum én gang. Hvis tallene derimod skuffer, vil investorerne virkelig være nervøse i forhold til den økonomiske vækst i USA, fortsætter han.
Den seneste amerikanske beskæftigelsesrapport, som dækker over juni, viste en vækst i beskæftigelsen uden for landbruget på 287.000 personer, hvilket er den foreløbigt højeste jobskabelse i otte måneder.
På selskabssiden er der fredag relativt stille og få regnskaber at forholde sig til. Der er dog kommet regnskabsnyt fra fødevareproducenten Kraft Heinz, som har overrasket markedet med indtjeningen i sit andet kvartal.
Selskabet leverede et overskud per aktie på 85 cent mod ventet 71 cent ifølge Bloomberg News.
Overskuddet var bedre end selv den mest optimistiske analytiker havde ventet, da estimaterne lå i intervallet mellem 64 og 75 cent. Der var samtidig en pæn fremgang fra 0,61 cent i samme kvartal for et år siden.
Omsætningen faldt dog til 6793 mio. dollar fra 7130 mio. dollar, men det skyldtes primært negative valutaudsving, skriver Kraft Heinz i regnskabet. I formarkedet ligger Kraft Heinz-aktien til at stige 4,5 pct. til 89,35 dollar.
Ritzau Finans