Obligationer åbning: Som ventet et lille rentehop
Fredagens obligationsmarked er som ventet åbnet med et lille rentehop.
Markedet ventes dog afventende frem mod fredagens hovedbegivenhed, den amerikanske arbejdsmarkedsrapport, der rammer handlerne og markedet kl. 14.30 dansk tid.
Inden åbningen kunne handlerne fornøje sig med overraskende bedre end ventede handelstal og industriproduktionstal fra Tyskland. Begge for september.
Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation med udløb i 2025 stiger fredag morgen til i underkanten af 1,06 pct. efter torsdag at have sluttet i 1,05 pct. - et enkelt basispoint lavere end onsdagens lukkeniveau.
Torsdagens opgørelse over nytilmeldte ledige i sidste uge gav anledning til øget optimisme på rentemarkedet, idet det viste sig, at blot 278.000 amerikanere stillede op i arbejdsløshedskøen i sidste uge, hvor der var ventet 285.000 nye ledige. Det har øget forventningerne til den månedlige arbejdsmarkedsrapport, der offentliggøres fredag eftermiddag.
Den amerikanske arbejdsmarkedsrapport ventes fredag at vise, at der er kommet 235.000 flere i beskæftigelse uden for landbruget i oktober mod 248.000 i september. Arbejdsløsheden ventes uændret at være på 5,9 pct.
Den amerikanske arbejdsmarkedsrapport for september var bedre end ventet, og ved samme lejlighed blev de to foregående måneders tal opjusteret.
- De økonomiske nøgletal har på det seneste antydet, at den pæne udvikling på arbejdsmarkedet vil fortsætte. Eksempelvis er amerikanere, der søger om understøttelse for første gang, faldet til det laveste niveau i mange år, anfører Sydbank i en morgenkommentar.
Udover arbejdsmarkedsrapporten vil der være fokus på udviklingen i den gennemsnitlige timeløn, fordi det er det, den amerikanske centralbank kigger mest på i sin vurdering af, hvornår og hvor meget den eventuelt skal hæve renten med næste år, forklarer chefstrateg i Carnegie, Henriks Drusebjerg, i en kommentar.
Ritzau Finans