Obligationer: Gode nøgletal gav kun små skvulp
Til trods for et noget stærkere end ventet tysk Zew-indeks, der måler de finansielle aktørers optimisme i forhold til den økonomiske udvikling, bød tirsdagen ikke på de store udskejelser for de danske renter.
Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation med udløb i 2025 handledes ved lukketid tirsdag til 1,02 pct., hvilket var 1 basispoint lavere end mandag. Det meste af dagen blev renten på papiret handlet inden for et meget snævert interval mellem 1,03 og 1,015 pct.
De tyske finansielle aktører ser noget mere positivt på den økonomiske udvikling i eurozonens største økonomi de kommende seks måneder, end økonomerne havde forudset. Det viser det tyske Zew-indeks, hvor forventningsindekset for november steg markant til plus 11,5 fra minus 3,6 måneden før.
Økonomerne havde ifølge Bloomberg News ventet en stigning til plus 0,5, efter at indekset havde oplevet et uafbrudt fald de foregående ti måneder.
- Zews indikator for den økonomiske stemning i Tyskland er steget for første gang i 2014. De seneste væksttal for euroområdet indikerer, at økonomien stabiliserer sig, hvilket bidrager til indikatorens stigning. Dog er det økonomiske klima stadig skrøbeligt ikke mindst som følge af fortsatte geopolitiske spændinger, udtaler direktør i Zew-instituttet Clemens Fuest i en pressemeddelelse.
Onsdag kan investorerne se frem til nyt fra det amerikanske boligmarked med tal for byggetilladelser og påbegyndt boligbyggeri i oktober.
/ritzau/FINANS