Obligationer åbning: Som ventet rentedans på stedet
Onsdagens ledende obligationsrente danser som ventet på stedet ved åbningen i marked, der primært venter på en begivenhed efter dansk lukketid.
Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation med udløb i 2025 lukkede tirsdag i 1,02 pct., og det er stort også startniveauet onsdag morgen.
Fra USA rammer nogle boligtal markedet i eftermiddag, mens der er relativt stille i Europa.
Onsdag kommer USA-tal for påbegyndt boligbyggeri, byggetilladelser og sidst men ikke mindst referatet fra Federal Reserves seneste pengepolitiske møde. Det sidste dog først godt efter dansk lukketid.
Påbegyndt boligbyggeri i oktober ventes at stige til 1,025 mio. enheder annualiseret fra 1,017 mio. enheder i september i følge estimater fra Bloomberg News.
Antallet af byggetilladelse ventes ligeledes at vise en stigning til 1,040 mio. annualiseret fra 1,031 mio. i september.
Referatet af det seneste rentemøde i den amerikanske centralbank, der blev holdt 29. oktober og på hvilket opkøbet af obligationer blev bragt til ophør, er nok dagens vigtigste begivenhed på rentemarkedet.
Markedsdeltagerne vil primært være interesseret i, om der i referatet er hints om, hvornår den første renteforhøjelse vil komme i USA, og især hvor mange af medlemmerne, der ønsker en renteforhøjelse.
Modsat for, at en renteforhøjelse er lige om hjørnet, trækker, at inflationen i USA er lav, og inflationen stiger mindre end Fed selv ønsker. Og en reel høj arbejdsløshed taler også for en uændret rente.
Der kommer også referat fra det seneste rentemøde i Bank of England.
Ritzau Finans