Aktier USA: Wall Street danser om nulpunktet
Udsvingene er marginale på de amerikanske børser i den tidlige handel onsdag. Efter knap ti minutters handel ligger det toneangivende S&P 500-indeks 0,1 pct. højere, og Dow Jones-indekset og de teknologitunge aktier i Nasdaq-indekset stiger i omtrent samme tempo.
Det lignede ellers meget af dagen, at optimismen var på vej tilbage blandt investorerne i højere grad, men i takt med at gassen er gået af den europæiske aktieballon, fulgte amerikanerne med. Et sæt overvejende skuffende nøgletal en time før åbning gav et ekstra knæk til aktiestemningen.
Nøgletallene viste blandt andet en uventet stigning i antallet af nye ledige. 313.000 amerikanere stillede sig for første gang op i ledighedskøen sidste uge, hvilket var 21.000 mere end ugen før og 25.000 mere end medianestimatet i en rundspørge fra Bloomberg.
Samtidig var ordreindgangen på varige goder skuffende, hvis man renser tallene fra den volatile transportindustri, og det personlige forbrug var også lidt svagere end ventet i USA i oktober.
Blandt enkeltaktierne falder Deere, der fremstiller traktorer og andre landbrugsmaskiner, efter offentliggørelsen af selskabets regnskab for fjerde kvartal.
Deere nåede ellers et overskud på 1,83 dollar pr. aktie, hvor der var ventet 1,57 dollar pr. aktie ifølge estimater indsamlet af Bloomberg. Samlet set er overskuddet for hele regnskabsåret på 3,16 mia. dollar, hvilket ifølge selskabet selv er det næsthøjeste nogensinde.
I 2015 ventes dog et fald i overskuddet til omkring 1,9 mia. dollar, hvilket svarer til 5,36 dollar pr. aktie. Og det er mindre, end analytikerne havde set frem til. Konsensusforventningen var 6,34 dollar ifølge Bloomberg.
Deere-aktien falder 2,9 pct. til 85,21 dollar i den tidlige handel.
Hewlett-Packard stiger til gengæld 1,1 pct. efter sit regnskab fra sent tirsdag. Computerproducenten levede op til markedets forventninger til indtjeningen i det fjerde kvartal af regnskabsåret 2013/14, og holdt fast i sin tidligere prognose for 2014/15.
/ritzau/FINANS