Aktier: Vestas hårdt ramt af olienedturen
Vestas endte med solidt kurssmæk, imens Mærsk fik begrænset sin nedtur. Carlsberg kunne se, at den russiske rubel igen kom en tur igennem vridemaskinen grundet olieprisernes nedsmeltning. Coloplast faldt efter en sænket anbefaling. Der var dog også nogle lyspunkter. DSV og Novo Nordisk gik mod strømmen, og Pandora kunne pynte sig med endnu en kursrekord. Alt i alt endte C20 Cap-indekset med et fald på 0,72 pct. i 814,46.
Vestas-aktien endte hårdt presset med et kursdyk på 6,4 pct. i kurs 220,4 kr. Vestas' aktiens nedtur accelererede torsdag sen eftermiddag og lukkede torsdag med et fald på 2,5 pct. Vestas' vindmøller er et alternativ og konkurrent til fossil brændstof.
A.P. Møller - Mærsks B-aktie faldt 1,0 pct. til 12.480 kr., idet koncernens indtægter fra udvindingen rammes, imens det frygtes, at containerrederiernes brændstofbesparelser ender hos kunderne grundet containerrederiernes hårde konkurrence. Det tyske finanshus Berenberg indleder Mærsk-aktien dækningen med køb og et stærkt kursmål på 18.000 kr.
Statoil skrev fredag eftermiddag, at koncernen er anbefalet til operatør på oliefeltet Sverdrup af partnerne i alle faser i en driftsaftale (UOA). Denne aftale ventes at blive præsenteret for myndighederne i februar 2015, hvilket vil ske sammen med drifts- og udviklingsaftalen (BOB). Johan Sverdrup rækker ind i tre produktionslicenser, hvor Maersk Oil har en andel i en af licenserne.
Coloplast-aktien faldt med 1,6 pct. til 518,5 kr. Den danske medicokoncern Coloplast har fået sænket sin anbefaling hos det amerikanske finanshus Morgan Stanley til undervægt fra ligevægt. Der var ligeledes nyheder fra medicobranchen, da Medtronic fik grønt lys af EU til overtagelsen af det irske selskab Covidien.
Pandora-aktien lukkede fredag i kursrekord og steg 1,1 pct. til 531 kr. Defensive Novo Nordisk-aktien steg med 1,2 pct. til 272,9 kr.
DSV er blandt de selskaber, som kan tænkes at drage fordel af den lavere oliepris i form af lavere variable omkostninger. DSV-aktien steg med 0,5 pct. til 187,4 kr.
Aktiefokus