Flere stenrige opgiver at styre formuen
Flere og flere rige asiater beder private banker om at forvalte deres formuer som følge af øget volatilitet på de finansielle markeder.
Det skriver Bloomberg News med henvisning til en undersøgelse fra det Singapore-baserede East & Partners Asia, der er opmuntrende læsning for de to schweiziske investeringsbanker UBS og Credit Suisse, der ekspanderer deres forretninger i Asien.
Undersøgelsen viser, at i omegnen af en fjerdedel af de meget formuende investorer i Asien i maj var kunder hos private banker, hvilket er en stigning fra 10 pct. i forhold til for tre år siden.
Andelen af de formuende personer, der selv bestyrer deres formuer er i samme periode faldet til 52 pct. fra 70 pct. East & Partners Asia venter, at denne trend vil fortsætte og at tæt ved 30 pct. til næste maj vil være kunder i private banker samt at antallet af rige asiater, der selv bestyrer deres rigdom vil være faldet til 47 pct.
Analytiker Jonathan Chang fra East & Partners Asia fremhæver, at de meget rige personer forstår vigtigheden af professionel rådgivning, når formuen skal akkumuleres og beskyttes, hvilket primært tilskrives de vedvarende ændringer i den globale økonomi og øget markedsmæssig usikkerhed.
Privates rigdom i Asien-Pacific-regionen gik sidste år forbi Nordamerika for første gang nogensinde, som følge af stærkere økonomier og et stærkt ejendomsmarked, rapporterede Cap Gemini i juni ifølge Bloomberg News. Deutsche Bank venter, at Asiens rigdom vil fortsætte med at vokse mere end resten af verden og den tyske storbank opruster ligesom sine schweiziske konkurrenter i Asien.
Aktiefokus