Investor

Forrygende salg får Zalando til at afsløre tal før tid

Online tøjbutikken Zalando er gået markant frem i første halvår ifølge foreløbige tal fra selskabet.

Artiklens øverste billede

Det er gået forrygende for online tøjbutikken Zalando i første halvår. Det i en grad, hvor selskabet har måttet sende en ekstra meddelelse ud til aktiemarkedet for at varsle det om, hvor godt det er gået.

Butikken, der er kendt for et stort udvalg og nogle enerverende reklamer, øgede salget med markante 25 pct. til 1,7 mia. euro eller 12,7 mia. danske kroner i de første seks måneder af 2016.

- Zalando havde et meget stærkt andet kvartal. Vi leverede på vores ambitiøse vækstmål og øgede vores profitabilitet mærkbart.

- Vores forretning har udviklet sig stærkt, og vi fortsætter med at skubbe på for at skabe mere vækst med investeringer i vores produkt til kunderne og nye platforme, skriver medlem af Zalandos bestyrelse Rubin Ritter i meddelelsen.

Driftsresultatet forventes at være landet på op til 108 mio. euro, det samme som selskabet tjente i hele 2015.

Da der er tale om en midlertidig opgørelse, gives der ikke mange flere informationer om, hvad der lykkedes i første halvår.

Zalando blev skabt i 2008 med speciale i at sælge sko på nettet. Siden 2010 har selskabet ekspanderet voldsomt til en stribe lande i Europa.

I 2014 blev Zalando børsnoteret, hvor selskabet værdisatte sig selv til 5,3 mia. euro. Det gjorde det til en af Tysklands største børsnoteringer.

Samme år blev Zalando overskudsgivende. I 2015 voksede Zalando med en tredjedel og opnåede en omsætning på knap tre mia. euro og et overskud på omkring 100 mio. euro.

Aktien stiger ifølge data fra Bloomberg markant fra start tirsdag. Det gør selskabet 6,6 mia. euro værd på den tyske børs.

Ritzau

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.