Investor

Danske investeringsforeninger solgte pundaktiver op til brexit

Artiklens øverste billede

De danske investeringsforeninger solgte ud af deres værdipapirer i pund i fem kvartaler frem mod den britiske folkeafstemning om tilknytningen til EU.

Det konstaterer Nationalbanken i den seneste statistik for investeringsforeningernes beholdninger.

Statistikken viser, at investeringsforeningerne i løbet af de seneste fem kvartaler har reduceret deres beholdning af værdipapirer i pund med 5,2 mia. kr. Heraf skyldes 2,2 mia. kr. salg fra beholdningerne, mens kursfald og fald i pundets værdi står for andre 3 mia. kr.

Udsalget sker efter en årrække, hvor investeringsforeningerne har sat stadig flere midler i britiske aktiver.

- Isoleret set har salget af værdipapirer i pund været større i de seneste fem kvartaler end det samlede køb fra 2010 og frem til 1. kvartal 2015, skriver Nationalbanken.

Andelen af investeringsforeningernes formue, som er placeret i værdipapirer i pund, er faldet til 2,7 pct. fra 3,2 pct. ved udgangen af første kvartal 2015.

Ritzau Finans

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.