Norwegian-romance kan true lufthavnens vækstmål
Et voksende antal af Norwegians oversøiske ruter placeres nu i Oslo og Stockholm, hvilket kan presse Københavns lufthavn ambitiøse vækstmål.
Det skriver Berlingske.
Denne tendens er næppe kærkommen for Københavns Lufthavne, som ellers i årevis har kunne drage nytte af fælles ambitioner med det norske lavprisselskab. Lufthavnen har sat sig ambitiøse vækstmål, som inkluderer planer om vækst fra 25 til 40 mio. passagerer om året, skriver Berlingske.
- Jeg er sikker på, at Københavns Lufthavne helst vil have, at de afgange gik ud fra dem, men når man kigger på Norwegian, kan København ikke vente at løbe med væksten alene. Norwegian kigger jo også på mulighederne i både London, Spanien og USA, siger Jacob Pedersen, luftfartsanalytiker hos Sydbank, til Berlingske.
Hvor meget af de konkrete vækstmål der afhænger af forventninger til samarbejdet med Norwegian er uvist, men pressechef for Københavns Lufthavne, Kasper Hyllested, understreger, at lufthavnen er på rette kurs med en vækst på 11 pct. i det første halvår og et fortsat stærkt samarbejde med Norwegian, skriver Berlingske.
Ritzau Finans