- Opdateret 25/08/2016 kl. 09:11
Parken-aktien flyver op efter Champions League-triumf
FCK sikrede sig onsdag aften adgang til Champions League-gruppespillet. Det tager investorerne rigtig godt imod.
Parken Sport & Entertainment kan torsdag se frem mod en dag af de mere historiske.
For kl. 9.05 var Parken-aktien steget med over 13 pct., og bliver det kursstigningen for dagen, kommer det til at være Parkens bedste dag på børsen siden 2012.
Kl. 9.20 var Parken-aktien dog faldet en smule, så stigningen "kun" var på 8 pct.
Årsagen til Parken-aktiens gode dag skal findes i, at FC København onsdag aften sikrede sig adgang til Champions League-gruppespillet med 1-1 på Cypern mod Apoel. Den første kamp endte 1-0 i Parken, og dermed gik FCK videre med 2-1 sammenlagt.
Det er fjerde gang, FCK er med i Champions League-gruppespillet. Sidste gang var for tre sæsoner siden.
Efter gårsdagens kamp på Cypern opjusterede Parken Sport & Entertainment forventningerne til regnskabsårets omsætning med 200 mio. kr.
Ifølge Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, skal kursstigningen nok fortsætte torsdag. Men han forventer, at det bliver hverdag igen for Parken-aktien.
»Spillerne, tilskuerne og ikke mindst investorerne skal ”gribe nuet” og nyde de kommende måneder. Det er tid til at feste på FCK, fodboldens og Danmarks vegne. Det er dog altid investeringsmæssigt værd at huske, at det bliver hverdag igen. Det viser historien nemlig,« siger han.