Sådan ser en bonus ud, når man er Apple-topchef
Apples øverste chef, Tim Cook, har fået oplåst en aktiebonus på 700 mio. kr.
Mens flere andre højtstående chefer i Apple tjente i omegnen af 160 mio. kr. i 2015, måtte den øverste chef, Tim Cook, ifølge selskabets regnskab "nøjes" med godt 65 mio. kr. i sin lønsæk.
Men så kan Tim Cook til gengæld glæde sig over, at den aktiebonus, han modtog i forbindelse med sin tiltræden, netop er blevet låst op. Det skriver macrumors.
Det er nu fem år siden, at Tim Cook afløste den afdøde stifter Steve Jobs som administrerende direktør i Apple. Siden har Tim Cook modtaget 980.000 Apple-aktier i bonus. Med bonussen var dog indlagt den betingelse, at aktierne først må sælges efter fem år - altså nu.
Da Tim Cook blev Apple-chef kostede en aktie 53,7 dollars. I dag må investorerne have 107,7 dollars op af lommen for hver Apple-aktie, de vil købe. Altså er Tim Cooks aktier blevet dobbelt så meget værd, som da han modtog dem.
Vælger Tim Cook at sælge hele baduljen, kan han indkassere tæt ved 700 mio. kr.
Ifølge Bloomberg ejer Tim Cook i alt 1,04 mio. aktier til en værdi af 737 mio. kr. Men det er ikke engang nok til at gøre ham til Apples største individuelle investor.
Apples 66-årige bestyrelsesformand Arthur Levinson sidder nemlig på 1,15 mio. aktier til en værdi af 813 mio. kr.
På listen over de største aktionærer finder man også Bill Clintons vicepræsident Al Gore, som med sine 442.994 aktier ejer en Apple-andel på 314 mio. kr.
Apple | Antal aktier | Værdi i mio. kr. |
Arthur Levinson | 1,15 mio. | 813 |
Tim Cook | 1,04 mio. | 737 |
Craig Federighi | 466.713 | 331 |
Al Gore | 442.994 | 314 |
Bruce Sewell | 192.024 | 136 |
Der er 5,39 mia. Apple-aktier på markedet, hvilket giver selskabet en markedsværdi på 3.823 mia. kr.