Investor

Sådan ser en bonus ud, når man er Apple-topchef

Apples øverste chef, Tim Cook, har fået oplåst en aktiebonus på 700 mio. kr.

Artiklens øverste billede
Apple CEO Tim Cook behøver ikke bekymre sig om sin privatøkonomi.

Mens flere andre højtstående chefer i Apple tjente i omegnen af 160 mio. kr. i 2015, måtte den øverste chef, Tim Cook, ifølge selskabets regnskab "nøjes" med godt 65 mio. kr. i sin lønsæk.

Men så kan Tim Cook til gengæld glæde sig over, at den aktiebonus, han modtog i forbindelse med sin tiltræden, netop er blevet låst op. Det skriver macrumors.

Det er nu fem år siden, at Tim Cook afløste den afdøde stifter Steve Jobs som administrerende direktør i Apple. Siden har Tim Cook modtaget 980.000 Apple-aktier i bonus. Med bonussen var dog indlagt den betingelse, at aktierne først må sælges efter fem år - altså nu.

Da Tim Cook blev Apple-chef kostede en aktie 53,7 dollars. I dag må investorerne have 107,7 dollars op af lommen for hver Apple-aktie, de vil købe. Altså er Tim Cooks aktier blevet dobbelt så meget værd, som da han modtog dem.

Vælger Tim Cook at sælge hele baduljen, kan han indkassere tæt ved 700 mio. kr.

Ifølge Bloomberg ejer Tim Cook i alt 1,04 mio. aktier til en værdi af 737 mio. kr. Men det er ikke engang nok til at gøre ham til Apples største individuelle investor.

Apples 66-årige bestyrelsesformand Arthur Levinson sidder nemlig på 1,15 mio. aktier til en værdi af 813 mio. kr.

På listen over de største aktionærer finder man også Bill Clintons vicepræsident Al Gore, som med sine 442.994 aktier ejer en Apple-andel på 314 mio. kr.

Apple Antal aktier Værdi i mio. kr.
Arthur Levinson 1,15 mio. 813
Tim Cook 1,04 mio. 737
Craig Federighi 466.713 331
Al Gore 442.994 314
Bruce Sewell 192.024 136

Der er 5,39 mia. Apple-aktier på markedet, hvilket giver selskabet en markedsværdi på 3.823 mia. kr.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.