Investor

Lars Rebien har knust konkurrenterne på børsen i sin regeringstid

Novo Nordisk-aktien er steget med flere hundrede pct. siden Lars Rebien Sørensen blev adm. direktør i insulingiganten.

Artiklens øverste billede
Lars Rebien Sørensen blev i 2015 kåret som verdens bedste topchef. Foto: Finn Frandsen

Novo Nordisk har været et sandt eventyr for aktionærerne, siden Novo Nordisk i 2000 blev splittet op i medicinalselskabet Novo Nordisk og enzymselskabet Novozymes og Lars Rebien Sørensen samtidig satte sig for bordenden i Novo Nordisk.

I de næsten 16 år er aktien steget med flere hundrede pct., og aktien har samtidig klaret sig markant bedre end Novo Nordisks største konkurrenter. Det viser data, som Finans Investor har trukket fra Bloomberg.

I november 2000 blev Novo Nordisk-aktien handlet til ca. 34 kr. (Bloomberg kører med et andet datasæt end Fondsbørsen pga. opslitningen af Novo Nordisk i 2000, red.), men onsdag lukkede den i kurs 312,70 kr. pr. aktie. Dermed er aktien steget med hele 817 pct. i den periode, hvor Lars Rebien Sørensen har stået i spidsen for Novo Nordisk. Dermed har Novo Nordisk-aktien givet sine største konkurrenter baghjul på børsen.

Kommentator: Ny Novo-chef bliver tvunget til forandringer

Af Novo Nordisk største konkurrenter er det tyske Bayern, der kommer tættest på. Fra november 2000 og frem til den 31. august i år er denne aktie steget med lidt over 100 pct.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.