Investor

"Verdens bedste topchef" abdicerer

Lars Rebien Sørensen er kaldt verdens bedste topchef, og omsætningen i Novo Nordisk er mangedoblet under ham.

Artiklens øverste billede
Lars Rebien Sørensen, afgående adm. direktør hos Novo Nordisk. Foto: Finn Frandsen

Lars Rebien Sørensen havde egentlig kontrakt i Novo Nordisk til 2019, men i årevis har det været et emne i analytikerkredse og erhvervsmedier, hvilken kronprins der skal være hans efterfølger som topchef i medicinalgiganten Novo Nordisk.

Måske fordi pladsen bliver svær at fylde ud efter manden, der har sendt Bagsværd-virksomheden op i den absolutte superliga af insulinproducenter.

Lars Rebien Sørensen er blandt andet flere gange kåret til verdens bedste topchef af magasinet Harvard Business Review.

Begrundelsen lyder, at han skaber stærke resultater, men samtidig har styr på miljøhensyn og social ansvarlighed.

Det har Lars Rebien blandt andet i kraft sit engagement i projekter om social ansvarlighed og sin insisteren på, at man godt kan tjene rigtig mange penge, selv om man opfører sig ordentligt.

Men der har også været dårlige sager i Novo-bossens tid.

For eksempel om medicinalselskabers håndhævelse af patentrettigheder i fattige lande, kritik af dyreforsøg og "olie for mad"-skandalen, hvor selskabet blev afsløret i at have handlet ulovligt med Saddam Husseins regime i Irak.

Men den nu 61-årige Lars Rebien Sørensen har formået at bevare sit image som mr. Clean hele vejen - måske ved at insistere på åbenhed og ved at tage initiativer, der kommer kritikken i møde.

Han har blandt andet stået bag en fond, som skal bekæmpe diabetes i ulandene, gået i dialog med dyreværnsgrupper om bedre forhold for forsøgsdyr og har sat et mål om at skære kraftigt på Novos CO2-udledning til gavn for klimaet.

Samtidig har han markeret sig som skarp debattør. For eksempel om bedre forudsætninger for vækst i erhvervslivet og om behovet for højere løn til topcheferne.

Han kom til Novo Nordisk i 1982 som nyuddannet forstkandidat fra den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole ansat inden for marketing af enzymer.

Samtidig tog han en HD i international handel, klatrede siden op ad karrierestigen og blev i 1994 medlem af direktionen.

Siden 2000 har han siddet helt i toppen af den danske medicinalgigant, som i dag er Danmarks mest værdifulde selskab.

Da Rebien overtog topposten, omsatte Novo Nordisk for 20,8 mia. kr. og havde et nettoresultat på 3,1 mia. kr.

Det var i 2015 vokset til 108 mia. kr. i omsætning og et nettoresultat på 34,9 mia. kr.

Lars Rebien Sørensen kunne i 2012 fejre 30 års jubilæum i Novo.

Også i sit privatliv mestrer han det lange, seje træk og har blandt andet løbet maraton i Berlin og New York samt 90 kilometer langrend i det svenske Vasaløbet.

Lars Rebien Sørensen er gift med Charlotte Idin Sørensen, og sammen har de tre børn.

Ritzau

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.