Noget tyder på, at pessimisterne er ved at opgive deres sortsyn
De amerikanske aktieindeks ligger tæt på all time high, og generelt har trenden på de globale finansmarkeder været positiv.
De tidligere så pressede emerging markets (udviklingsøkonomier) oplever også solid fremdrift, og nu er der faktisk tegn på, at aktiespekulationer, der satser på nedgang (shorting), opgiver ævred for emerging markets. Og det kan tolkes som et tegn på yderligere fremgang, skriver Bloomberg News.
Det britiske ejendomsselskab Aberdeen og kapitalforvalterselskabet Ashmore har stor eksponering mod emerging markets, og aktierne i disse selskaber bruges ofte som indikator på udviklingen i de markeder.
Goldman Sachs gav i juli en købsanbefaling på Ashmore, idet det amerikanske finanshus mener, at selskabet vil nyde godt af udviklingen i emerging markets. Ifølge researchhuset IHS Markit Ltd. er antallet af shortpositioner i Ashmore og Aberdeen nu faldet til det laveste niveau i mere end to år, da de negative positioner er blevet lukket ned i takt med, at opturen har bidt sig fast.
Emerging market ramte over en bred kam et lavpunkt i januar og sidenhen er denne værdiklasse steget med op mod 30 pct.
Generelt har primusmotor for fremdriften her været opsvinget i de tidligere nedsmeltede råvarer, herunder oliepriserne, samt en stabilisering i udviklingen i Kina.
Specifikt for Ashmore og Aberdeen blev shortspekulaterne også ramt af den britiske brexit-afstemning, idet resultatet heraf var nedtur i det britiske pund og efterfølgende optur i britiske aktier.
Det har alt sammen presset investorerne, som har satset på nedtur i aktierne. I takt med, at stemningen er forbedret bliver de spekulative shortpositioners manøvrerum reduceret, vurderer Bloomberg News.
Aktiefokus