Hedgefond satser halv milliard på nedtur i Pandora
Den amerikanske hedgefond Lone Pine Capital har rettet et massivt short-angreb mod den danske smykkekoncern Pandora.
Endnu et dansk selskab er kommet under angreb fra en udenlandsk hedgefond. En beretning fra Finanstilsynet viser, at det denne gang drejer sig om smykkekoncernen Pandora, som er blevet shortet for 488 mio. kr. af den amerikanske hedgefond Lone Pine Capital.
Det betyder, at hedgefonden fra Connecticut har lånt 0,52 pct. af Pandoras aktier alene med det formål at sælge aktierne videre. Falder Pandoras aktiekurs, kan hedgefonden købe aktierne tilbage med gevinst. Dermed har Lone Pine Capital med sin position signaleret, at den forventer, at Pandora står foran en større nedtur på børsen.
Se her, hvad shorting går ud på:
Udmeldingen har endnu ikke haft indflydelse på Pandoras aktiekurs, der i dag ligger til at stige 1 pct. Smykkekoncernen har haft et udfordrende år på børsen, hvor selskabet i 2016 har mistet 8 pct. af sin værdi. Aktiekursen er faldet 15 pct. alene de seneste tre måneder.
Tidligere i dag kom det frem, at it-selskabet NNIT var kommer under angreb fra en London-baseret kapitalforvalter. Dermed er i alt 11 danske selskaber udsat for shorting fra udenlandske investorer.
Der kan dog være flere. Ifølge reglerne skal kun short-positioner på mere end 0,5 pct. af et selskabs aktier indberettes til Finanstilsynet. Og der er første gang i år, at Pandora er blevet udsat for et større shortangreb.
Samtidig er det første gang, at Lone Pine Capital dukker op i Finanstilsynets inberetninger. Hedgefonden havde i februar 2016 155 mia. kr. under forvaltning. Hedgefonden blev stiftet i 1997 af den nu 60-årige rigmand og forhenværende analytiker hos Goldman Sachs Stephen Mendel, og firmaet har i dag kontorer i London, New York og San Francisco.