DR3-løfte lukker ikke munden på kritikere

DR’s bestyrelsesformand Michael Christiansen lovede i går flere penge til danske programmer på DR3.

Artiklens øverste billede
Morten Marinus (DF) kritiserer forårets programflade på DR3.

Efter et bombardement af kritik for, at internationale film og tv-serier fylder en stor del af sendefladen hos DR3, så kom DR’s bestyrelsesformand i går på banen.

Overfor MediaWatch kom han i går med løftet om, at DR vil finde flere penge til mere danskproduceret indhold.

Det er ikke mindst kultur- og medieordførerne fra blå blok i Folketinget, der har leveret krudtet til debatten om DR, der i det nye år igen er blevet brandvarm. Både Venstres kulturordfører Michael Aastrup Jensen, DF’s ditto Morten Marinus og Liberal Alliances medie- og kulturordfører byder ifølge Berlingske udmeldingen fra Michael Christiansen velkommen. De står dog ved kritikken og vil afvente resultatet.

DF: Også et spørgsmål kvalitet

Ikke mindst Morten Marinus der også har sine forbehold over for indholdet af programmerne.

”De egenproducerede programmer skal også have en vis kvalitet. Jeg synes, at et par af de programmer, de viser i foråret på DR3, måske bevæger sig ud i noget, der minder om reality-tv og pakker det ind ved at kalde det eksperimenter og forsøg. Det, synes jeg, minder for meget om, hvad man kan se på de kommercielle kanaler. Men det glæder mig, at de vil producere noget mere selv, men samtidig skal det, de producerer, heller ikke bare være tant og fjas,” siger Morten Marinus til Berlingske.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.