Nyhedsbreve

Til bords med Lillelund 27.01.2023

Brian længe leve!

Artiklens øverste billede
Verdens mest prestigefyldte kokkekonkurrence er netop skudt i gang. Så lød startskuddet i Lyon for den danske kok Brian Mark Hansen. De næste godt fem timer skal han arbejde med en forret og hovedret ved de uofficielle mesterskaber for kokke – Bocuse d’Or.

Brian Mark Hansen vinder Bocuse d’Or. Og skamroser sit hold

Kære læser, i mandags blev der bidt negle blandt landets gastronomisk interesserede, alles øjne var rettet mod Lyon. Her afviklede man finalen i årets Bocuse d’Or.

Det er et vildt arrangement (interesserede kan læse min reportage fra en tidligere finale her). Finalen afvikles under infernalsk larm i voldsom kontrast til de sarte serveringer, der bæres frem af alvorsfyldte kokke med høje, hvide kokkehatte, diskrete nationale bånd og små reklamer fra de mange sponsorer. 

Det er en grotesk affære på mange måder – men det er dødsens alvor for deltagerne. Ikke mindst for Brian Mark Hansen fra Søllerød Kro, der vandt finalen, som han tidligere har vundet EM. 

Danmark sejrede ved de uofficielle verdensmesterskaber for kokke – Bocuse d´Or. Foto: PR

Norge fik sølv, og Ungarn bronze, og Brian Mark Hansen og hans assistent, Elisabeth Madsen, kan kalde sig verdens bedste. 

»Jeg er voldsomt stolt. Det er helt overvældende, og at Danmark igen viser, at vi er gode til gastronomi, er helt fantastisk. Jeg har arbejdet intensivt med mine retter siden november og haft det mest fantastiske team, der har bakket mig op – særligt min fantastiske assistent, Elisabeth Madsen, og også Sebastian Holberg Svendsgaard, Olivia Jensen og Oliver Loeve har virkelig været med til at løfte. Uden dem var det slet ikke lykkedes,« siger Brian Mark Hansen.

»Det har været en hård, intens proces med træningen i køkkenet, og jeg havde da naturligvis håbet på at komme på podiet, men jeg er naturligvis meget stolt over at kunne kalde mig verdens bedste kok,« siger den danske vinder og fortsætter:

»Det har været sjovt at være med til denne prestigefyldte konkurrence og en stor udfordring at lave mad i en hal, der er fyldt med flag, jubelbrøl og skrigende tilskuere – nærmest som var det en håndboldkamp. Men det bliver nu også godt at komme hjem til mit køkken på Søllerød Kro.« 

Ja. Nu er vi nogen, der glæder os til at få ham tilbage bag gryderne på Kroen, som Søllerød Kro kaldes blandt venner.


Gratinerede østers i spinat med parmesan og grillet citron på fremragende fransk bistro i Odense. Foto: Stine Schjøtler

Vi troede, vi havde et bord i Odense – vi tog fejl

Ugens restaurant. Som madanmelder på Jyllands-Posten rejser man en del rundt i landet, men forleden fik jeg en lang næse, da jeg ankom til en lukket restaurant. 

Heldigvis kom jeg i tanke om, at restaurant Bacchus, der bl.a. har været nomineret til Årets Bistro af Foreningen Danske Madanmeldere, er flyttet til nye, større lokaler. 

Så gik vi derhen, og det fortrød vi ikke. Det er ultraklassisk og skarp bistromad, man får der, bedre end det meste af det, man får i Frankrig. Læs min glade anmeldelse her.


Kært barn har mange navne, og malbec har over 1.000 navne rundtomkring. Collage: Stine Vikmann

Prins Henriks sorte vin tager hævn

Ugens vin. Malbec er vel Argentinas nationaldrue, og Argentina leverer i dag mere end halvdelen af verdens malbec-vine. Men den findes stadig i Frankrig, især i Cahors, hvor prins Henrik jo lavede vin (det gjorde han også på Fredensborg, dog ikke med samme held). Drueskolen har smagt malbec-vine, både fra den gamle og den nye verden. Man kan læse testen her.

Burger til 29 kr. – lad være med det!

For nylig besøgte jeg The Burger Concept, der er navnet på en kæde med lokationer 10 steder i landet. Den har, oplyses det i en pressemeddelelse, ottedoblet sit salg i januar, hvor den har solgt burgere for 29 kr. pr. stk. 

Jeg testede det, og det behøver man ikke gøre. Jeg var forbi Spinderiet i Valby og fandt en trist, halvtom restaurant, hvor meget var udsolgt. Kyllingeburgeren (med tilkøbt aioli) smagte nærmest kun af paneringen, og bollen var væmmeligt sød. Jeg var faktisk ikke i stand til at spise op.

Lyt hellere til podcasten, hvor Palle Weis og jeg holder drueskole. Lyt til ”Hvad drikker Lillelund?” her.

God weekend.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.