Danmark: Stort fald i tilbud på boliglån i november
Der er tegn på afkøling på det danske boligmarked. I hvert fald gav realkreditinstitutterne 15 pct. færre lånetilbud til køb af nye boliger i november sammenlignet med samme måned sidste år.
Det skriver Finans Danmark, bankernes og realkreditinstitutternes brancheorganisation, i en pressemeddelelse.
Tallene viser dermed, at tendensen til færre bolighandler, som blandt andet var tydelig i seneste tal fra Danmarks Statistik, ser ud til at fortsætte. I september faldt boligsalget nemlig 9,3 pct.
- Der ligger typisk lånetilbud forud for en bolighandel. Derfor peger tallene på, at tendensen mod færre handler fortsætter. Man bør dog have i baghovedet, at aktiviteten falder fra et højt niveau, udtaler Ane Arnth Jensen, vicechef i Finans Danmark, i pressemeddelelsen.
/ritzau/FINANS