• For abonnenter
Økonomi

Unge økonomer kræver opgør med gamle bankteorier

De økonomiske lærebøger om bankernes rolle og indflydelse i samfundet er så forældede, at studerende fra en række universiteter i hele verden – herunder Danmark – kræver bedre undervisningen for at forstå kriser og bobler.

Artiklens øverste billede
Studerende på flere universiteter kræver bedre viden om bankernes rolle i samfundet, da de ikke mener, at de teorier og bøger, de undervises ud fra, giver nok. Arkivfoto: Miriam Dalsgaard

Økonomistuderende på universiteter i en række lande, herunder Københavns Universitet, Aarhus Universitet og Copenhagen Business School, er så utilfredse med lærebøgerne om bankernes rolle og indflydelse på pengeskabelsen, at de nu har sendt breve til universiteternes ledelser og undervisere.

Under den fælles kampagne ”Rethinging

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.