Økonomi

Russisk centralbank under pres

De russiske forbrugere må leve med voldsomme prisstigninger på fødevarer.

Artiklens øverste billede
Sberbanks hovedkvarter i Moskva.

Ifølge den russiske bank Sberbank CIB kan den russiske centralbank være på vej mod at opgive sine støtteinterventioner allerede fra den 31. oktober.

Disse spekulationer er med til at øge presset på rublen, men også udløse et dyk, hvis det sker.

Centralbanken kæmper mod grundlæggende faktorer, der skaber det ekstreme pres på den russiske rubel, da den er ramt fra flere sider.

De russiske indtægter dykker i takt med, at oliepriserne fortsætter sin nedtur, og mandag nåede den amerikanske referenceolie WTI under 80 dollars per tønde, imens Brent-olien var i et lavpunkt på 84,56 dollars per tønde.

Den russiske forbruger skal kæmpe med voldsomme fødevareprisstigninger, idet præsident Vladimir Putin har afskåret Rusland fra fødevareimport af vestlige lande, og derfor skal finde dyre alternativer i Asien og Latinamerika.

Aktiefokus

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.