Økonomi

Danmark er lige så sårbar som før finanskrisen

Danmarks økonomi har det ikke et hak bedre end før finanskrisen ramte for seks år siden, konkluderer tænketanken Kraka i en ny rapport.

Artiklens øverste billede
kraka

Dansk økonomi er mindst lige så sårbar i dag, som før finanskrisen for seks år siden.

Det er den opsigtsvækkende konklusion i en ny rapport fra tænketanken Krakas Finanskrisekommission, der blev offentliggjort for kort tid siden. Kommissionen er ledet af de to tidligere overvismænd Peter Birch Sørensen og Torben Andersen.

Kommissionen påpeger bl.a., at eksplosionen af rentetilpasningslån siden 2007 vil gøre det endnu sværere for Nationalbanken at forsvare kronen i en ny krise. I finanssektoren har krav fra bl.a. EU heller ikke gjort bankerne bedre kapitaliserede end før krisen, og de er stort set ligeså afhængige af penge fra de internationale markeder, som frøs til is i 2008, mener kommissionen.

Med sin kritik lægger kommissionen sig i slipstrømmen på både Nationalbanken, de Økonomiske Vismænd og den Internationale Valutafond (IMF), som alle for nylig har argumenteret for bl.a. at stramme mere op på boligmarkedet.

Konklusionerne står dog i kontrast til regeringens egen opfattelse af situationen. Her er man godt tilfreds med indsatsen indtil videre.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.