Meget tyder på en sparejul
Kun i nogle få europæiske lande ventes forbrugerne at øge forbruget.
De europæiske forbrugere ventes at bruge 3 pct. mindre på julen i år end i fjor, idet eurozone-landene kæmper med væksten og en fortsat høj arbejdsløshed.
Det skriver Bloomberg News, som henviser til en analyse lavet at verdens største konsulentfirma Deloitte, hvori det også fremgår, at europæerne i gennemsnit vil lægge 488 euro svarende til 3.635 kr. ud til gaver, mad, drikkevarer og fritidsaktiviteter i juleferien.
Det er kun forbrugerne i Polen, Rusland, Schweiz og Tyskland, som ventes at øge forbruget i år, skriver Deloitte, der har lavet en undersøgelse med 17.000 voksne forbrugere i 17 lande i sidste måned.
Flere år efter gældskrisen toppede, er forbrugerne i en række eurolandene fortsat presset, og forbrugerne i Grækenland holder bedst fast i deres pengepung, og her ventes juleudgifterne at falde med 13 pct. i år. Modsat ventes polakkerne at øge forbruget på gaver med hele 29 pct.
Generelt skriver Deloitte, at det økonomiske opsving i euroområdet er vaklende, og at de eksisterende vækstmotorer i Europa sprutter grundet truslen og uroen. der hersker i den østlige del af regionen samt effekten fra uroen i Mellemøsten.
Ifølge Deloitte er der også kommet grus i maskineriet i Kina, hvor økonomien oplever en overraskende grad af svækkelse, hvilket for nyligt fik regeringen til at lempe finanspolitikken for at stimulere væksten.
Det er heller ikke de positive ord der præger beskrivelsen for Japan, hvor det nævnes at, den japanske økonomi kæmper mod udsigterne til skattestigninger samt en kraftig svækkelse af yennen.
De positive meldinger skal findes i beskrivelsen af USA, hvor Deloitte ser forbedringer i arbejdsmarkedet, hvilket er godt for de økonomiske udsigter, men det nævnes også at strukturelle problemer afholder økonomien fra at køre i højeste gear.
Aktiefokus