- Opdateret 14/11/2014 kl. 09:07
Tyskland undgår med nød og næppe recession
Europas største økonomi undgår akkurat recession. Markedet ånder lettet op.
Svag vækst i tredje kvartal sender Tyskland fri af recession.
Europas største økonomi udvider med 0,1 pct. fra juli til september. Andet kvartal viste en tilbagegang på 0,1 pct. og eftersom en recession er defineret ved to på hinanden følgende måneder med negativ vækst, undgår landet lige præcis recessionen.
"Det er kritisk for hele Europa, da mange europæiske lande, inklusiv Danmark, har Tyskland som det største eksportmarked. Europa har brug for en stærk tysk økonomi til at vise vejen ud af krisen," siger cheføkonom i Sydbank, Jacob Graven.
Årsagen til, at den tyske økonomi stort set har stået stille hele det sidste halve år er handelskrigen mellem Rusland og EU over krisen i Ukraine. Den har fået mange tyske virksomheder til at udskyde planlagte investeringer, fordi eksperten til Rusland er bremset kraftigt op.
Væksten i tredje kvartal skyldes primært øget forbrug i private husstande og af et lille positivt vækstbidrag fra nettoeksporten, hvor eksporten steg mere end importen.
"Grundlæggende har tyskerne et godt fundament for at øge forbruget. Ledigheden er historisk lav, og alle de rigtige ting er der for at understøtte forbruget. Spørgsmålet har indtil nu været, om man ville fortsætte med at spare op, eller om man ville skrue op for forbruget, og det ser nu ud til, at tyskerne er begyndt at bruge af spareskillingerne. Det er godt, for det øger efterspørgslen i resten af eurozonen," siger økonom i Nykredit, Lisette Rosenbeck Christensen.
Hun forventer derfor, at væksttallet for eurozonen som helhed bliver positivt.
Alligevel kan den svage vækst dog betyde, at Tysklands regering bliver nødsaget til at lempe finanspolitikken og øge offentlige investeringer, lyder det fra Sydbank.
"Set fra et bredt europæisk synspunkt er det helt oplagt, at Tyskland bør lempe finanspolitikken for at sparke mere fart i europæisk økonomi. Men set fra et smalt tysk synspunkt giver rekordlav tysk arbejdsløshed og fokus på et statsbudget i balance grund til at holde fast i den stramme linje," siger Jacob Graven.