Økonomi

Tyskland trækker den danske eksport ned

Salget af medicin og råolie får eksporten i plus, selv om vi sælger mindre til vores største køber: Tyskland.

Salg af danske varer steg over en kam med 2,5 procent i oktober i forhold til måneden før. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Mens salget af råolie og lægemidler stiger, så falder eksporten til det største marked, der aftager danske varer: Tyskland. Her faldt eksporten med 9,2 procent primært som følge af fald i salg af dele til vindmøller, viser tallene.

Eksporten til Tyskland er i de seneste tre måneder faldet med 3,7 procent, mens den samlede eksport faldt 0,9 procent, viser tal fra Danmarks Statistik.

Samlet faldt salget af danskproducerede varer til vores nærmarkeder i EU med 3,2 procent - og mens tyskerne køber mindre, er det samme billede i Sverige. Eksporten til Sverige faldt 9,6 procent - og her er det også et mindre salg af vindmølledele, der trækker ned.

I periode fra august til oktober steg eksporten til lande uden for EU med 3,1 procent - blandt andet som følge af stigninger på 2,4 procent til både USA og Kina. Stigningen i eksporten til USA bestod særligt af lægemidler.

Betalingsbalancen landede i oktober på et overskud på 13,2 milliarder kroner, hvilket er seks milliarder kroner lavere end samme måned sidste år. I forhold til oktober sidste år er overskuddet på varehandlen faldet 3,9 milliarder kroner.

Overskuddet for de første 10 måneder af året er landet på 103,8 milliarder kroner, hvilket er 10,3 milliarder kroner lavere end i samme periode sidste år, viser tal fra Danmarks Statistik.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.