Politik

USA og EU tæt på sanktioner mod Rusland

USA og EU er tæt på enighed om nye sanktioner mod Rusland som svar på landets aggressioner mod Ukraine i Azovhavet.

De nye sanktioner skal diskuteres på et udenrigsministermøde i EU på mandag, og hvis de vedtages, skal de indføres de kommende to måneder.

Det skriver Financial Times med henvisning til diplomater med kendskab til samtalerne.

- Dette venter ude i fløjen, siger en af de anonyme diplomater til Financial Times.

Sanktionerne ventes at blive rettet mod de personer og de virksomheder, som i november var involveret i tilbageholdelsen af tre ukrainske flådefartøjer ved Krimbroen ved Kertjstrædet ind til Azovhavet fra Sortehavet. Russiske myndigheder tilbageholder stadig 24 søfolk.

Hidtil har blandt andet Frankrig og Tyskland, ifølge Financial Times, modsat sig yderligere sanktioner, da man ønskede mere tid til dialog med Rusland om frigivelsen af de tilbageholdte sejlere.

- Alle i EU vil bakke op om sanktionerne, fordi Rusland ikke viser nogen tegn på fremskridt på nogen front. Der er intet positivt, som selv dem, der er imod sanktioner, kan pege på og modsætte sig nye tiltag, lyder det fra en af diplomaterne til avisen.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.