• For abonnenter
Politik

Lux-praksis i EU’s skudlinje

Nyt angreb mod skattely sigter mod at ramme skattepraksis i lande som Luxembourg.

Artiklens øverste billede
Luxembourgs premierminister, Xavier Bettel, lod det sive, at der i aftes var et nyt pinligt læk på vej. Det vil også øge presset på Luxembourgs tidligere, mangeårige premierminister og nu formand for EU-Kommissionen Jean-Claude Juncker (billedet) for at leve op til sit løfte om at bekæmpe skattely i EU.

BRUXELLES - Danmark støtter et forslag fra Tyskland, Frankrig og Italien om at stramme EU’s selskabsskatteregler til at bekæmpe aggressiv skatteplanlægning og skatteunddragelse.

Udspillet, der blev diskuteret tirsdag på et møde mellem EU’s økonomi- og finansministre i Bruxelles, synes klart at være rettet mod skattepraksis i

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.