S: Danmark bør fastholde et stærkt ejerskab i SAS
Norge og Sverige vil ud, men den danske stat bør blive i ejerkredsen, siger Socialdemokraternes Henrik Sass Larsen.
Selv om den svenske og norske stat nu tager hul på en salgsproces, der på sigt skal afvikle de to staters ejerskab i SAS, bør den danske stat blive siddende som storaktionær.
Det mener socialdemokraternes Henrik Sass Larsen.
»Vi har noteret os den norske og svenske beslutning om at sælge nogle af deres aktier. Men vores anbefaling er fortsat, at den danske stat har et stærkt og aktivt engagement i SAS,« skriver Henrik Sass Larsen i en mail til Finans.
»Indtil der viser sig en bedre og stærkere konstruktion, synes vi, at den danske stat skal fastholde sit nuværende aktive engagement,« skriver han.
Den svenske stat ejer i dag 21,3 pct. af stamaktierne i SAS, mens Norge og Danmark hver ejer 14,8 pct. Når den udmeldte salgsproces er ovre, vil Sverige efter planen have 17,9 pct. af aktierne, mens den norske stat vil sidde med 11,9 pct.
Salget betyder altså, at de tre stater ikke længere vil sidde med halvdelen af aktierne.
Den svenske regering har udmeldt, at salgsprocessen er første skridt i en »gradvis afvikling« af Norges og Sveriges ejerskab i den skandinaviske luftfartskoncern.
Finans har onsdag aften forsøgt at få en kommentar fra en række af de øvrige partier, men de melder, at det endnu er for tidligt at kommentere på sagen. Finansministeriet meddeler, at regeringen heller ikke har kommentarer til sagen.
Et salg af SAS har dog tidligere været på dagsordenen. I flere år sled SAS med store underskud og måtte hente nye penge hos investorerne. Dengang diskuterede politikerne, om staten var den bedste ejer af SAS. Både Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti har tidligere været åbne over for et salg.
Den nuværende finansminister Claus Hjort Frederiksen, sad også i Finansministeriet i 2010, da han kommenterede, at der kunne være ræson i et salg.
»Det vigtigste mål er, at SAS har de bedste muligheder for at udvikle sig, så selskabet også fremover binder Skandinavien sammen med resten af verden. Vi skal være pragmatiske over for, hvordan dette mål bedst opfyldes,« sagde han dengang.
»Hvis der opstår en situation, hvor der er fornuftig økonomi i et eventuelt salg, skal det naturligvis overvejes fordomsfrit.«
SAS spiller en lidt anden rolle i Danmark end i Norge og Sverige. Koncernen er nært knyttet til Københavns Lufthavn og spiller en stor rolle i den danske infrastruktur, påpeger aktieanalysechef i Sydbank, Jacob Pedersen.