Privatøkonomi

Her står sælgerne i kø for at komme af med ejerlejligheden

Det københavnske ejerlejlighedsmarked er presset af stigende udbud.

Artiklens øverste billede
Der er kommet mange flere til salg-skilte frem på ejerlejlighederne på et år. Arkivfoto: Jan Dagø/Polfoto

Køen for at få solgt sin ejerlejlighed er vokset så markant, at det har karakter af ophobning. Hårdest ramt er markedet i København. På et år er udbuddet steget med 37 pct., viser nye tal fra Boligsiden.

På landsplan er der kommet 26 pct. flere lejligheder til salg, og det betyder, at der nu er over 8.000 lejligheder på markedet.

»Der er tale om en heftig udvikling på markedet for ejerlejligheder. Her ser vi en ophobning af boliger til salg,« siger kommunikationschef for Boligsiden.dk, Birgit Daetz.

Ejerlejligheder til salg:


Boliger i udbudÅrlig ændring
Hele landet8.06026,10%
Hovedstaden4.45837,10%
Midtjylland1.45520,60%
Nordjylland77924,20%
Sjælland54015,60%
Syddanmark828-1,70%

Kilde: Boligsiden.dk

Markedet for ejerlejligheder er hårdt ramt af de lånestramninger, der betyder, at folk med høj gæld ikke frit kan vælge, hvilke boliglån de vil have. Det har reduceret gruppen af potentielle købere i et marked, hvor priserne er ekstremt høje, mener Birgit Daetz.

»Lånestramningerne har været som en bremse for prisudviklingen på trods af en periode med lav rente. Det gælder særligt på det københavnske lejlighedsmarked, hvor kvadratmeterprisen nu ligger knap tusind kr. under niveauet i forsommeren,« siger Birgit Daetz.

Priserne på ejerlejligheder begyndte for alvor at stige i begyndelsen af 2012. Det skete i en periode med faldende udbud. Lige nu stiger udbuddet. Det vil fortsætte, indtil markedet begynder at regulere sig selv.

»Når konkurrencen øges i form af et større udbud, må man som sælger indstille sig på en priskorrektion, hvis man vil sælge hurtigt. Det er endnu ikke sket. Vi kan derimod se, at udbudsprisen har været svagt stigende på trods af, at der er kommet flere lejligheder til salg,« siger Birgit Daetz.

De høje udbudspriser betyder, at man nu kan registrere stigende nedslag.

»Men er man ikke en hård forhandler, vil man helt naturligt tage udgangspunkt i udbudsprisen. Derudover kan de stagnerende priser medføre ekstra meget tilbageholdenhed, fordi de skaber usikkerhed om, hvorvidt man laver en god investering,« siger Birgit Daetz.

Overordnet er udviklingen dog positiv i den forstand, at køberne ikke er nær så pressede som tidligere. De har fået mere betænkningstid, og det mindsker risikoen for, at priserne bliver presset op.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.