Kursen på 2,5 pct. lånet fortsætter opad
Hvis man skal have et obligationslån uden afdrag nu, er man nødt til at tage et 2,5 pct. lån.
Kursen på det toneangivende danske realkreditlån, 2,5 pct. lånet er steget siden opsigelsesfristen i mandags. Torsdag er obligationen blevet handlet i en kurs omkring 98,40.
Også varianten uden afdrag er tæt på noget, der med rette kan kaldes en drømmekurs. Den kan fås til en kurs omkring 97 og er nu også eneste mulighed for boligejere, der vil have et lån uden afdrag. For 3 pct. obligationen uden afdrag har netop rundet 100.
Der er ikke noget overraskende i, at kursen stiger lige efter en større opsigelsesfrist. For da er udbuddet så stort, at det automatisk presser kurserne ned. Umiddelbart efter opsigelsen falder udbuddet af obligationer igen, og det giver plads til kurstigninger.
Normalt er det billigst at omlægge så tæt på opsigelsesfristen som muligt, da man dermed sparer differencerenter. Men kurshoppet har faktisk haft den betydning, at fordelen ved at lægge om inden er spist op nu, oplyser cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig.
Siden 2,5 pct. obligationen med afdrag blev introduceret i august, har den på intet tidspunkt været under kurs 96,5. En gammel tommelfingerregel siger, at en obligation skal være 95 eller derover, før man vælger den, for ellers bliver kurstabet for stort.
Rekorden blev sat i sidste måned med en kurs omkring 95,4, og den rekord står altså for fald. Intet tyder på, at der er udsigt til markante kursfald foreløbig. Inflationen er rekordlav, og presset på renten er kun i nedadgående retning i Europa.
De kursudsving, der er nu, behøver ikke være særligt store, før de får effekt. Derfor kan den 30-årige 3 pct. obligation uden afdrag sagtens komme i spil igen hurtigt.
Hvis man vil sikre sig drømmelånet, kan man altid få et lånetilbud, mens kursen er under 100. Så snart man har fået tilbuddet, kan man være ligeglad med, om kursen runder de 100. Så fanger bordet, og hvis man får en kursgevinst, er den skattefri.